Czy te wyniki badań wskazują na problemy z tarczycą?

Dzień dobry, Jestem 25-letnią kobietą u której w rodzinę występują zaburzenia pracy tarczycy. Kilka lat temu na USG tarczyca okazała się mniejsza niż powinna być. Ostatnie wyniki badań wykazały podwyższone OB i limfocyty a także zbyt duży poziom cholesterolu, pierwsze TSH 3.31 (0.27-4.2), a FT4 15.52 (12-22). Następne TSH 2.02, ft4 14.70, ft3 3.96 (3.9-6.8), anty-TPO <9.0, anty-TG 11.70, Trab 1.11. Jestem wiecznie zmęczona i nie mam na nic siły.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

TSH (tyreotropina) jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę, jego zadaniem jest regulacja pracy tarczycy na podstawie zwrotnego sprzężenia. Poziom TSH to pierwsze badanie diagnostyczne wykonywane w podejrzeniu zaburzeń w pracy gruczołu tarczowego. Wolne frakcje FT3 i FT4 obrazują poziom hormonów tarczycowych.

Wyniki z powyższych badań są dla lekarzy pomocnicze, ponieważ pełna interpretacja stanu tarczycy pacjenta powinna uwzględniać również kontekst badania – jak wiek osoby badanej, płeć, plany rozrodcze w przypadku kobiet, obecność chorób przewlekłych, leki przyjmowane na stałe (niektóre leki mogą zaburzyć wyniki badań). Wywiad kliniczny z pacjentem na temat doświadczanych objawów jest bardzo istotnym elementem diagnostyki. Ważny jest również przebieg wyników w czasie.

Przyjmuje się że TSH u kobiety w wieku rozrodczym nie powinno przekraczać poziomu 2,5. Z kolei wyniki FT3 i FT4 można oceniać jedynie znając podany przez laboratorium zakres norm. Są one różne, w zależności od płci, wieku oraz metody badawczej przyjętej przez laboratorium.

Zmęczenie i senność są wymieniane na liście objawów związanych z niedoczynnością tarczycy. Inne symptomy to problemy z koncentracją, zaburzenia miesiączkowania, nabieranie wagi, nadwrażliwość na zimno, sucha skóra zwłaszcza na łokciach i kolanach.

Aktualne Pani wyniki wyglądają na prawidłowe, jednak zarówno ze względu na poprzednie wysokie TSH, jak i historię rodzinną, sugerowałabym obserwowanie siebie pod kątem objawów i powtórzenie badań za kilka miesięcy. Warto byłoby również oznaczyć poziomy przeciwciał anty-TG i anty-TPO – to pozwoli ocenić, czy nie choruje Pani na Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wówczas jest możliwe, że w początkowych stadiach choroby nie ma jeszcze wyraźnej różnicy w badaniach hormonalnych, mimo pojawiających się pierwszych objawów.

W materiałach poniżej znajdzie Pani kilka słów na ten temat objawów niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.