Czy te problemy emocjonalne są związane z tarczycą?

Witam, mam 32 lata. Od dłuższego czasu czuję się mocno zmęczona, do tego mam problemy z koncentracją, suchą skórą, metabolizm ze skrajności w skrajność.. biegunka - wzdęcia znów biegunka i tak w koło... Często mam stany dołkowe (nie jest to depresja ale często nie mam siły do dalszego życia).. pani doktor zleciła badania TSH i ft4. Na wizytę muszę niestety poczekać a zastanawia mnie czy wyniki są wporzadku. TSH 2.59 ulU/ml a ft4 0.83 NG/dl Dodam, że kilka lat temu ft4 było bliżej górnej granicy..

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wyobrażam sobie, że objawy, które Pani wymieniła, są uciążliwe w codzienności. Warto wyjaśnić ich przyczynę.

Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją uwagi, sucha skóra, zmieniony metabolizm, obniżenie nastroju są niespecyficzne – mogą występować przy wielu różnych problemach zdrowotnych. Są również obecne w przypadku niedoczynności tarczycy. Oprócz nich wówczas mogą pojawić się jeszcze nieregularności w cyklu miesiączkowym, problemy z pamięcią, niska tolerancja zimna, wzmożone wypadanie włosów.

Podejrzewając zaburzenia pracy tarczycy pierwszym badaniem, które należy wykonać jest oznaczenie poziomu TSH. Jest oto hormon wydzielany przez przysadkę monitorujący pracę gruczołu tarczowego na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Często lekarz zaleca również zbadanie poziomu FT4 – czyli tyroksyny produkowanej przez tarczycę. Interpretacja wyników powyższych badań powinna być dokonywana w odpowiednim kontekście, lekarz bierze pod uwagę również inne wyniki badań (np. FT3, poziom przeciwciał antytarczycowych anty-TPO i anty-TG), wiek pacjenta, płeć, choroby przewlekłe oraz leki, które pacjent aktualnie przyjmuje, a które mogą znacząco zaburzyć otrzymane wyniki. Kolejną ważną sprawą jest wywiad z pacjentem w kierunku doświadczanych dolegliwości.

Jeśli chodzi o TSH ogólnie przyjmuje się, ze w przypadku kobiety w wieku rozrodczym nie powinno być wyższe niż 2,5. Co to FT4 normy zależą od wieku, płci oraz metody badawczej przyjętej przez laboratorium.

W związku z powyższym, pomimo iż Pani wyniki mieszczą się w zakresie referencyjnym, trudno jest orzec na odległość, z dużą pewnością, czy Pani tarczyca choruje. Wizyta u lekarza endokrynologa powinna rozwiać te wątpliwości.

Jeśli endokrynolog nie znajdzie przyczyny Pani dolegliwości, należałoby szukać dalej. Wówczas proponuję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie innych badań mogących potwierdzić lub wykluczyć inne przewlekłe choroby bakteryjne lub wirusowe. Badania, które mogą być pomocne w tej sytuacji to: CRP, próby wątrobowe i nerkowe, poziomy elektrolitów, żelaza i ferrytyny, glukozy, kwasu foliowego, B12.

Istnieje również taka możliwość, że dolegliwości, których Pani doświadcza są psychosomatyczne, czyli świadczą o jakichś trudnościach natury psychicznej. Konsultacja u lekarza psychiatry pomoże sprawdzić taką ewentualność.

Zapraszam Panią do lektury artykułów na wyżej omawiane tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę szybkiego powrotu do formy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.