Czy mam faktycznie problemy z tarczycą?

Witam. Potrzebuję się dowiedzieć, czy mam problem z tarczycą. Mianowicie, niedawno miałam robiony cały pakiet badań na tarczycę, czyli FT3, FT4, Anty-TPO, Anty-Tg oraz oczywiście TSH i z tym właśnie tutaj przychodzę. Uzyskałam wynik TSH równy 4,6795 i chciałabym się dowiedzieć czy jest to wynik mieszczący się w normie czy już wysoki i trzeba zacząć konsultować z lekarzem. Dodam jeszcze, że pozostałe wyniki wszystkie są prawidłowe i nic nie jest nawet blisko przekroczenia normy, a jedynie martwi mnie to TSH. Bardzo proszę o pomoc.

wynik wymaga konsultacji z lekarzem endokrynologiem lub lekarzem rodzinnym w celu badania podmiotowego i przedmiotowego po którym lekarz oceni z wynik z objawami klinicznymi.

Brak informacji z jakiego powodu wykonano badanie laboratoryjne oraz czy ma Pani jakieś objawy, że skłoniło do wykonania badań ale to już wyjaśni lekarz w trakcie badania podmiotowego i przedmiotowego.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania tarczycy. Nie wspomniała Pani jednak, czy występują pewne objawy, mogące świadczyć o schorzeniach tarczycy, jak: zmęczenie, problemy z metabolizmem, senność, suchość skóry, czy zaburzenia miesiączkowania.

Analizując przedstawiony wynik TSH, można by stwierdzić, że uwzględniając normy wiekowe, wystąpił powyżej ustalonej normy referencyjnej. Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale biorąc pod uwagę prawidłową wartość przeciwciał przeciwtarczycowych można wykluczyć choroby autoimmunologiczne.

Zalecamy zatem stacjonarną wizytę u lekarza internisty lub endokrynologa. Specjalista po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu. Możliwe, że będzie niezbędne wykonanie USG tarczycy, aby uzyskać pełny obraz tego gruczołu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.