Czy faktycznie nie mam problemów z tarczycą?

Witam. Robiłam ostatnio badania hormonów tarczycy. Wartości są w normie, a dokładnie:TSH= 1,280, FT4= 1,01 i FT3= 2,92. Wszystko byłoby dobrze ale mam objawy, które mogą charakteryzować niedoczynność tarczycy tj. ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, wypadanie włosów, częste uczucie zimna czy dość bolesne nieregularne miesiączki. Czy może mieć to faktycznie związek z tarczycą czy dzięki pozytywnym wynikom można wykluczyć problemy z nią?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Jeśli chodzi o interpretację wyników badań, niestety nie podała Pani zakresu norm laboratorium, które je wykonało. Są one niezbędne dla prawidłowej oceny wyników, gdyż normy zmieniają się w zależności od wieku, płci, a nawet przyjętej metody diagnostycznej. Uwzględniając 2 rodzaje norm można stwierdzić, że poziom hormonu TSH jest prawidłowy, a więc nie cierpi Pani ani na niedoczynność (na co wskazywałyby opisywane przez Panią objawy), ani na nadczynność tarczycy. Często dopiero przy nieprawidłowym wyniku TSH zleca się oznaczenie hormonów produkowanych przez tarczycę (FT3 – trijodotyroniny i FT4 - tyroksyny).

W zacytowanych przez Panią wynikach zastanawiające jest niskie stężenie wolnej tyroksyny (FT4). Przy prawidłowym poziomie TSH może to świadczyć o zafałszowanym wyniku. Warto tu zaznaczyć, że do takiej sytuacji może prowadzić zażywanie niektórych leków, m.in.: leków zawierających estrogeny, środków antykoncepcyjnych, heparyny, betablokerów, leków przeciwpadaczkowych, dużych ilości aspiryny.

W tej sytuacji dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem i ewentualnie powtórzyć badanie FT4. Dla pełnego obrazu funkcjonowania tarczycy warto oznaczyć także poziom przeciwciał antytarczycowych (anty-TPO, anty-TG), których obecność świadczy o toczącym się procesie zapalnym, atakującym tkanki tarczycy.

Złe samopoczucie, które Pani dokucza, może wynikać również z innych przyczyn niż domniemane problemy z tarczycą. Warto zrobić ogólne badania krwi i moczu, a zwłaszcza wykluczyć stan zapalny w organizmie oraz anemię. Niedokrwistość również objawia się (m.in.) w sposób, który Pani opisuje: zmęczeniem, mgłą mózgową, nieregularnymi miesiączkami, wypadaniem włosów. Innym powodem takich dolegliwości mogą być niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza magnezu, witaminy D3 oraz witamin z grupy B, a także przewlekły stres oraz inne czynniki psychiczne. Zachęcam do konsultacji z lekarzem rodzinnym, by podjął decyzję o dalszej diagnostyce.

Więcej informacji z tej tematyki może Pani znaleźć w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/t4-i-ft4

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.