Czy to oznacza, że nie mam już problemów z tarczycą?

Dzień dobry, od 15 lat nie leczę niedoczynności tarczycy którą zdiagnozowano mi w szpitalu uniwersyteckim za dzieciaka. Chcialam wrócić do leczenia, natomiast wczorajsze wyniki...są prawidłowe. TSH 2,8432, fT4- 1,00, anty-TPO- <3.00. Jednoczenie limfocyty i leukocyty mam dużo powyżej normy, eozynofile poniżej ( wynik 0,70). Czy to możliwe, że tarczyca się...wyleczyła sama? Mam wszystkie książkowe objawy niedoczynności, nie miesiączkuje od wielu lat.
KOBIETA, 27 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zacznę od tego, że to dobrze, że zdecydowała się Pani wrócić do kwestii leczenia niedoczynności tarczycy i podjęła kroki, aby sprawdzić aktualny stan gruczołu tarczowego. To bardzo ważne, by nie ignorować dotychczasowych diagnoz, hormony tarczycowe mają znaczny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Jeśli chodzi o Pani wyniki badań, warto zaznaczyć, że TSH (tyreotropina), fT4 (wolna tyroksyna) i anty-TPO w normie są dobrym znakiem, ale niekoniecznie oznaczają, że tarczyca jest zdrowa. Warto pamiętać, że praca tego gruczołu zależy od wielu czynników, w tym od etapu życia, obecnego stanu zdrowia, diety czy poziomu stresu, a nawet przyjmowanych leków. W przypadku niedoczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli została zdiagnozowana w młodości, stan ten może wymagać regularnego monitorowania.

Objawy, które Pani wymieniła, takie jak brak miesiączki i inne typowe dla niedoczynności tarczycy (osłabienie, senność, przybieranie na wadze, sucha skóra, zaparcia), nie powinny być ignorowane. Nawet jeśli aktualne wyniki badań są w normie, objawy te mogą wskazywać, że w organizmie dzieje się coś, co wymaga uwagi. Wysokie wartości limfocytów i leukocytów mogą sugerować stan zapalny lub reakcję immunologiczną w organizmie, natomiast niskie eozynofile nie zawsze są powodem do niepokoju, ich ocena zależy od kontekstu i pozostałych wyników badań.

Proponuję konsultację z lekarzem endokrynologiem, który specjalizuje się w chorobach tarczycy. Może on zlecić dodatkowe badania, takie jak USG tarczycy, które mogą dać więcej informacji o jej strukturze i funkcjonowaniu. Możliwe, że konieczne będzie również szersze spojrzenie na Pani stan zdrowia, włączając w to badania hormonalne czy ocenę układu reprodukcyjnego, szczególnie w kontekście braku miesiączek.

Zachęcam też do zapoznania z informacjami:

- https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

- https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

- https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie

- https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy

Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie Pani przyczynę swoich dolegliwości i odpowiednie metody leczenia, które poprawią Pani samopoczucie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.