Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Domyślam się, że objawy, które Pani wymieniła, takie jak senność, uporczywe zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią – są uciążliwe i znacznie obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego dobrze byłoby znaleźć ich przyczynę i jej zaradzić.

Symptomy wymienione wyżej są niespecyficzne, czyli mogą być sygnałem wielu różnych problemów zdrowotnych. Są również wymieniane na liście objawów pojawiających się w niedoczynności tarczycy. Oprócz tego przy tym schorzeniu mogą pojawić się: zaparcia, nadmierne wypadanie włosów, sucha skóra, nieregularności w cyklu miesiączkowym, niska tolerancja zimna.

W przypadku podejrzenia problemów z pracą gruczołu tarczowego pierwszym wykonywanym badaniem jest oznaczenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę w celu regulacji pracy tarczycy poprzez sprzężenie zwrotne. Ilość wspomnianego hormonu w organizmie ma za zadanie „informować” tarczycę o potrzebnie lub jej braku – do dalszej produkcji trijodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Dlatego badamy TSH, a często również FT3 i FT4.

Jednak interpretacja ww. wyników nie jest oczywista. Lekarz dokonuje jej w odpowiednim kontekście, którym jest wiek pacjenta, jego płeć, ewentualne plany rozrodcze, inne choroby, czy przyjmowane aktualnie leki. Ogromne znaczenie ma wywiad z pacjentem – jego stan kliniczny. Być może pomocne w Pani wypadku będzie również oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG oraz anty-TPO, co pozwoli zorientować się, czy w Pani organizmie nie toczy się autoimmunologiczny stan zapalny atakujący tarczycę.

Jeśli chodzi o TSH ogólnie przyjmuje się, ze w przypadku kobiety w wieku rozrodczym nie powinno być wyższe niż 2,5, a gdy kobieta planuje zajście w ciążę – nawet 2,0.

W związku z powyższym proponuję wizytę u lekarza endokrynologa w celu pogłębienia diagnostyki w kierunku nieprawidłowości w pracy Pani tarczycy. Możliwe, że dla poprawy codziennego dobrostanu potrzebna będzie farmakoterapia, o czym zdecyduje lekarz.

Proponuję również lekturę kilku artykułów traktujących o tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty