Czy w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo hashimoto?

Witam Prosze o radę ponieważ od jakiegoś czasu odczuwam objawy takie jak drżenie rąk, przybieranie na wadze mimo braku zwiększonego apetytu, podatność na zimno, suchość skóry, wypadanie włosów oraz ogólne zmęczenie i senność. Zrobiłam badania tsh którego wynik to 2,206 µIU/ml, badanie ft3 2.99 pg/mL oraz badanie ft4 wynik to 0.77 ng/dL. Czy istnieje prawdopodobieństwo choroby hashimoto? Czy w celu wykluczenia lub potwierdzenia warto zrobić badanie na obecność przeciwciał tarczycowych?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niedoczynność tarczycy manifestuje się objawami niespecyficznymi, czyli takimi, które mogą występować również w innych schorzeniach. Symptomy, które Pani wymieniła, jak przybieranie na wadze, senność, zmęczenie, sucha skóra (zwłaszcza na łokciach i kolanach), niska tolerancja zimna, nadmierne wypadanie włosów należą do tej grupy. Możemy oprócz tego wymienić jeszcze: zaparcia, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle głowy, bóle stawów.

Podczas diagnostyki chorób tarczycy zaczyna się najczęściej od oznaczenia poziomu hormonu przysadki TSH (hormon tyreotropowy) oraz hormonów tarczycy, czyli trijodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). Wyników badań nie interpretuje się w oderwaniu od norm przyjętych przez konkretne laboratorium, które wykonywało badanie. Zakres prawidłowych wyników różni się ze względu na wiek, płeć pacjenta oraz normę przyjętą przez laboratorium. Dlatego trudno mi będzie napisać cokolwiek o wynikach, które Pani przytoczyła.

Jednakże, jeśli odczuwa Pani dokuczliwe objawy i ma Pani jeszcze inne podstawy przypuszczać, że przyczyną jest niedoczynność tarczycy spowodowana przez chorobę Hashimoto, bo np. w rodzinie występują takie przypadki, jest sens oznaczyć przeciwciała anty TPO oraz anty TG.

W Hashimoto schorzenie nie dotyczy tylko samej tarczycy, ale nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego i jest możliwe jego wykrycie jeszcze zanim dojdzie do stanu zapalnego gruczołu tarczowego. Na samym początku choroby występuję eutyreoza, czyli stan, w którym czynność organu jest prawidłowa, a wyniki badań odpowiednio będą pokazywać właściwy poziom hormonów. Dopiero z biegiem czasu tarczyca się zmniejsza, mogą się na niej pojawiać guzki i produkcja hormonów spada do poziomu zbyt niskiego, by organizm dobrze funkcjonował.

Zapraszam do kontaktu z lekarzem endokrynologiem i pogłębienia diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę szybkiego zaradzenia przyczynom złego samopoczucia.

Zachęcam też do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-diagnostyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-rozni-sie-niedoczynnosc-od-choroby-hashimoto

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/subkliniczna-niedoczynnosc-tarczycy-a-choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.