Wyniki badań tarczycy

Witam! W ostatnich dniach miałam robione badania krwi. Hematologia wyszła w miarę okej. Hormony już jednak nie: TSH: 3,410, anty-TPO: 219,1, anty-TG: 316,1. Usg tarczycy: Opis: W badaniu usg widoczny dwupłatowy, o zwartych granicach gruczoł tarczowy położony typowo. Płat prawy o wym. 20x10x12 mm, cieśń grubości 2 mm, płat lewy o wym. 24x7x11 mm. Echogeniczność tarczycy nieprawidłowa, nierównomiernie obniżona z rozrostem tkanki włóknistej, bez ewidentnych guzków i torbieli. Unaczynienie miąższu wzmożone. Obraz usg może sugerować chorobę autoimmunologiczną tarczycy. Węzły chłonne szyjne w okolicy tarczycy niepowiększone. Uprzejmie proszę o przybliżenie moich wyników... Pozdrawiam, k
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Obraz ultrasonograficzny tarczycy, tak jak i przeciwciał przeciwtarczycowych, wskazuje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, prawdopodobnie w postaci choroby Hashimoto.

Poziom TSH: 3,410 według przyjętych norm (0,4-4,0) jest prawidłowy, jednak przedstawiony został jako niedobry. Jeśli laboratorium wykonujące to oznaczenie ma przyjęte inne normy, to wynik ten wskazuje na niedoczynność tarczycy - również charakterystyczny dla schorzenia jakim jest choroba Hashimoto.

Zapalenie tarczycy Hashimoto charakteryzuje się równomiernym powiększeniem gruczołu, limfocytarnymi naciekami miąższu, najczęściej niedoczynnością tarczycy, podwyższonym mianem przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), podwyższonym poziomem niespecyficznych przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG). Aby ostatecznie postawić rozpoznanie konieczne będzie wykonanie biopsji cienkoigłowej tarczycy. Jest to choroba przewlekła. Postępowaniem jest jedynie leczenie objawowe, czyli substytucja hormonów tarczycy, oraz ewentualnie operacyjne usunięcie części gruczołu (subtotalna tyroidektomia) w przypadku powiększenia tarczycy, prowadzącego do ucisku na tchawicę - bardzo rzadko wykonywane.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty