Czy w taki sposób może dojść do zakażenia wirusem HIV?

Dobry wieczór, wczoraj na praktykach w szpitalu bylam obecna w sali osoby chorej na AIDS. Osoba byla w stanie ciezkim. Przez niska liczbe plytek z nosa plynela krew, rowniez znajdowala sie w repsiratorze. Po wyjsicu ze szpitsla zauwazylam ze w okolicy sciegna Achillesa mam swieza rane po goleniu. Wiem jak przenoszony jest wirus HIV natomaist zastanawiam sie czy jest szansa zakazenia w momencie otwartej rany gdy w pomieszczeniu znajduje sie swieza krew. Na podlodze rowniez znajdowala sie zaschnięta krew. Rana na mojej nodze jest zaogniona co jest raczej spowodowane podrażnieniem przez buty natomiast to ze czuje gojaca tkanke przypomina mi o tej sytuacji i nie daje spokoju.. Dziekuje z gory za odpowiedz
KOBIETA, 26 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Taka sytuacja nie mogła doprowadzić do zakażania.

Rozumiem Pani stres. Kontakt z osobą chorą,która potencjalnie mogłaby zarazić, budzi duży niepokój.

Jednakże znane drogi zakażenia wirusem HIV dają odpowiedź na Pani pytynie: przebywanie w towarzystwie osoby zakażonej wirusem HIV(nawet jeśli mamy zagojoną ranę i ta rana nie ma bezpośredniego kontaktu z krwią osoby zakażonej) nie może doprowadzić do zakażenia. Zawsze trzeba pamiętać o "Your 5 moments for hand hygiene"-5 momentów higieny rąk.

Jeśli ma Pani praktyki w szpitalu,to musi Pani wiedzieć,że każdy pacjent może być osoba zakażoną wirusem HIV. Dlatego trzeba uważać przy każdych zabiegach,stosować się do zasad obowiązujących w celu uniknięcia zakażenia.

Jeśli dalej ma Pani duże obawy i stres związany z tym wydarzeniem nie pozwala Pani normalnie funkcjonować, to zawsze można wykonać test na HIV

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska