Jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia w takim przypadku wirusami typu HCV i HIV?

Witam, moje dziecko jest na etapie, gdy wypadają mu mleczne zęby. Dziś wieczorem zaskoczyła mnie osoba z rodziny, która postanowiła pomoc mojemu dziecku i "wyjęła" mu swoimi palcami jeden z wypadających zębów. Było trochę krwi. Zdenerwowałam się. Jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia w takim przypadku wirusami typu HCV i HIV? Ta osoba często korzysta z usług manikiurzystki. Proszę o odpowiedź. Ewa

W takim przypadku o którym Pani wspomina można być spokojnym - do zakażenia HCV lub HIV nie doszło.Żeby zakażenie miało miejsce muszą być spełnione określone warunki,a tu takich nie było.

Dzień dobry,
rozumiem Pani zdenerwowanie ponieważ teoretycznie zakażenie jest możliwe, ale proszę podejść do tej sytuacji na spokojnie. Żeby doszło do zakażenia musi być spełnionych bardzo wiele warunków. Osoba, która wyjęłą dziecku ząb musi być rzeczywiście zakażona i na dodatek w stadium z dużą koncentracją wirusa we krwi. Poza tym osoba ta musi mieć krwawiącą ranę, z której to rany, krew musi dostać się do ust dziecka w trakcie paru sekund, jakie potrzebne były do wyrwania ząbka. Nie wystarczy, że kraw znajdzie się w ustach dziecka, musi trafić jeszcze do obiegu krwi i oddać do obiegu wirusy. Jak widać prawdopodobieństwo zakażenia jest znikome.

Rozumiem obawę przed zakażeniem, ale czy nie wpadła Pani w zbyt duży niepokój w związku z całą tą sytuacją? Proszę się tak nadmiernie nie bać w neutralnych sytuacjach o życie i zdrowie swojego dziecka, bo moze to prowadzić do zbyt dużej kontroli, nadopiekuńczości i braku budowania zdrowych granic. A to w przyszłosci może skutkować problemami natury psychologicznej u dziecka. Więcej spokoju i opanowania. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Można być spokojnym - wbrew pozorom zakażenie wirusem HIV nie jest takie łatwe. Musi być spełnionych wiele współistniejących warunków, a w opisanej przez Panią sytuacji nie ma ku temu przesłanek. Przede wszystkim, zanim zaczniemy się denerwować, można zapytać się czy osoba z którą był kontakt jest takim wirusem zarażona (na co jest bardzo małe prawdopodobieństwo).