Dlaczego mam te zaburzenia termoregulacji?

zauważyłam w ostatnich dniach, że bardzo źle znoszę ciepłe temperatury powietrza. termometr nie wskazywał ani razu na temperaturę powyżej 22°C, a czułam się jak w upał co najmniej 30°C z bardzo złym samopoczuciem. tylko podczas ekspozycji na słońce. miałam ucisk po bokach głowy, bardzo poszerzone naczynia krwionośne na kończynach górnych i dolnych, poszerzone naczynia krwionośne na obu skroniach. paskudne samopoczucie fizyczne, trudne dla mnie do opisana. jakbym była mocno, wręcz skrajnie osłabiona. jak żyje nie czułam nigdy czegoś takiego. mam skończone 23 lata. palę tylko okazjonalnie, alkoholu i innych substancji nie spożywam. do roku temu prowadziłam żyjcie bardzo imprezowe, ale jednocześnie dbałam o siebie. nie dopuszczałam do braku snu, odwodnień ect. trzymałam się procedury harm reduction. uzależnienie od opioidów w remisji od 1,5 roku, wcześniej 3 lata czynnego uzależnienia. od 10 lat zaburzenia odżywiania, zdiagnozowane jako anoreksja-bulimiczna. od pół roku odżywianie się bez ujemnego bilansu kalorycznego i w sposób zróżnicowany.
KOBIETA, 23 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy, które Pani opisuje w pytaniu mogą wskazywać na szereg różnych zaburzeń, zarówno o podłożu somatycznym, jak i psychologicznym. W pytaniu wspomina Pani o poszerzeniu naczyń krwionośnych, ucisku w głowie, co może sugerować zaburzenia w obrębie układu krążenia. Może to być spowodowane odwodnieniem, niedoborem elektrolitów czy skokami ciśnienia krwi. Poprzednie uzależnienia również mogą mieć stały wpływ na obecną kondycję Pani organizmu, dlatego nie można ich lekceważyć. Ważnym czynnikiem także mogą być zaburzenia odżywiania, które Pani przeszła. Niejednokrotnie zaburzenia hormonalne dają objawy, związane z zaburzeniami odczucia temperatury. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki oraz choroby, które dotychczas Pani przeszła, warto byłoby rozważyć konsultację z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie całego szeregu badań podstawowych, ale też i bardziej specjalistycznych, aby ocenić, jakie są przyczyny takiego Pani stanu. Lekarz pierwszego kontaktu może również skierować Panią do specjalistów, takich jak kardiolog, endokrynolog czy psycholog, w zależności od podejrzewanych przyczyn.

Ważne jest, aby nie bagatelizować tych objawów i poszukać profesjonalnej pomocy. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiednich działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/termogeneza

https://zywienie.abczdrowie.pl/zaburzenie-odzywiania

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladu-krazenia

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.