Dlaczego mam popękane naczynka?

Witam. Od dwóch miesięcy mam popekane naczynka na żebrach z obu stron, wygląda to identycznie, przebiega wzdłuż w kształcie łuku, mało widoczne.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

popękane naczynka to schorzenie teleangiektazji, które objawia się poszerzeniem naczyń krwionośnych w naszym ciele. Zazwyczaj jest to jedynie defekt kosmetyczny, który nie ponosi za sobą żadnych konsekwencji chorobowych, jednak dla pewności zawsze można to skonsultować z lekarzem.

Taki symptom występuje przy zgoła niegroźnym niedoborze witaminy C, który przyczynia się do kruchości naczyń, jednak występuje również przy groźnej chorobie marskości wątroby. Zalecamy, aby udał się Pan do lekarza rodzinnego, który będzie mógł zlecić badaniu w kierunku wykrycia problemów z wątrobą. Na pewno trzeba wykonać morfologię krwi, próby wątrobowe, a także badanie ogólne moczu.

Popękana naczynka można wyleczyć za pomocą odpowiedniej suplementacji (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem), a w przypadkach bardziej skomplikowanych, za pomocą zabiegów dermatologicznych.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym marskości wątroby:

https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.