Czy te wyniki badań wskazują na chorobę Haschimoto?

Witam. Od długiego czasu narzekam na pogorszone samopoczucie. Nadwagę. Przytyłam 20 kg w dwa lata. Problem ze schudnięciem. Wachania nastrojów. Senność. Stany depresyjne. Zrobiłam badania. TSH 4,06 FT3 4,56 i FT4 1,46. Dzisiaj wykonałam badanie USG. Poniżej załączam treść : Tarczyca jest położona w miejscu typowym,płat prawy jest granicznej wielkości,ruchoma, elastyczna. Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogenicznosci. Normoechogeniczny. W płacie prawym znaleziono kilka torbielek o wym ok 4,4x2mm, 3x2mm , 3,5x2,2mm i mniejsze. W płacie lewym znaleziono kilka torbielek o wym 5x3mm , 2,7x2mm i mniejsze. Zmian o cechach guzków litych nie znaleziono. Wym. Płat prawy 20x19x50mm , płat lewy 18x16x50mm, cieśń o grubości 5,8mm. Tchawica nieprzemieszczona. Węzły chłonne nie powiększone. Jestem umówiona na dalsza wizytę do endokrynologa. Na co to wszystko może wskazywać? Czy to hashimoto?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani już pewne badania pod kątem choroby autoimmunologicznej tarczycy. To najlepszy sposób na poznanie przyczyn takich dolegliwości oraz ocena stanu funkcjonowania tarczycy.

Na podstawie badań krwi, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z chorobą Hashimoto, czy nie. Warto w tym wypadku rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: poziom przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty – Tg. Takie badania pozwolą wykluczyć lub potwierdzić występowanie takiego schorzenia.

Ponadto obraz USG tarczycy mógłby wskazywać na stan zapalny wywołany chorobą autoimmunologiczną. Świadczyć o tym może przede wszystkim niejednorodny echogenicznie obraz tego gruczołu oraz obecność torbieli.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hashimoto-czym-jest-hashimoto-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.