Co oznacza taki wynik badania tarczycy 28-latki?

Witam, co oznacza: Wynik - Prawy płat 19x17x52mm, lewy 18x15x45mm. Gruczoł tarczowy normoechogeniczny nieco niejednorodny.W P3 ognisko lito-torbielowate 6x3mm. Poza tym w płacie prawym ogniska torbielowate do 2mm. W płacie leywm w L2 ognisko lito-torbielowate 7x7mm oraz liczne zmiany torbielowate największe w L2 śr 4mm. Regionalne węzły chlonne zmamiennie nie powiększone. Proszę o szerszy opis, ponieważ w szpitalu dostałam informacje „mamy jakieś tam guzki”…

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie tarczycy.

Nie wspomniała Pani jednak, czy występują dodatkowe schorzenia, między innymi choroby autoimmunologiczne, a także, czy są przyjmowane na co dzień leki, które mogłyby wpłynąć na obraz tarczycy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania obrazowego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie w obu płatach wystąpiły pewne ogniska zapalne, mogące odpowiadać guzkom lub torbielom. Należy podkreślić, że nie są to znaczne zmiany i powinny pozostać do dalszej obserwacji i kontroli w wyznaczonym przez lekarza czasie.

Nieco niejednorodny obraz tarczycy mógłby wskazywać na charakter zapalny tego gruczołu. Możliwe, że mogłoby być to związane z chorobą autoimmunologiczną – Hashimoto.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan Pani zdrowia, dlatego też proponujemy wizytę u lekarza endokrynologa, który po dokładnej analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.