Co oznaczają takie wyniki badań tarczycy u 25-latki?
Od dłuższego czasu czuje gule w gardle, trudności z przełykaniem śliny czy pokarmów. Bylam u endokrynologa, miałam robione USG tarczycy, po której dowiedziałam się, że mam dużo nietypowych zmian. Mam kilka guzków, byłam również na biopsji. Został pobrany materiał z trzech największych guzków. Dwa guzki są hiperplastyczne koloidowe, a jeden ze zwyrodnieniem torbielowatym. Wszystkie te guzki nie są złośliwe. Co oznacza to rozpoznanie ?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, ze została już przeprowadzona odpowiednia diagnostyka, mogąca wskazać źródło takich dolegliwości.
Biorąc pod uwagę wskazane objawy oraz wynik badania obrazowego tarczycy, można by stwierdzić, że wyodrębniono zmiany o charakterze zapalnym. Analiza histopatologiczna wykluczyła złośliwy charakter, dlatego też można przypuszczać, że uchwycone guzki oraz torbiel mogą być związane z chorobą autoimmunologiczną.
Należałoby rozszerzyć diagnostykę o oznaczenie poziomu TSH, fT3, fT4, a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty – Tg.
Dopiero pełne zestawienie badań będzie mogło wskazać konkretną jednostkę chorobową oraz przyczyny powstałych zmian.
Zalecamy również stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto
https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hashimoto-czym-jest-hashimoto-diagnostyka-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy