Co oznacza taki obraz badania tarczycy?

Witam serdecznie dziś odebrałam wyniki z tomografi szyi niepokoi mnie jedna rzecz oprócz tego że mam powiększone węzły chłonne szyi i tego że mam potworniak dojrzały jajnika to na tym badaniu pisze tak ona płaty tarczycy niejednorodne lewy płat nieco schodzi ku dołowi z widoczną zmiana guzkowata do tyłu od prawostronnej części tchawicy bez jej modelowania co to oznacza proszę o odpowiedź do lekarza z wynikami dopiero za miesiąc martwię się

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani dokładną diagnostykę pod kątem wielu chorób. Fakt, że wystąpiły u Pani wspomniane schorzenia, takie jak potworniak jajnika, tym bardziej powinien skłaniać do przeprowadzania wielu dodatkowych badań.

Analizując Pani wynik badania obrazowego szyi, można by stwierdzić, że miejscowo powiększone węzły chłonne oraz niejednorodność płatów tarczycy, może wynikać z przewlekłego stanu zapalnego tego gruczołu lub wystąpienia zwyrodnienia. Stan zapalny tarczycy może wynikać między innymi z choroby autoimmunologicznej, jaką jest Hashimoto. Niekiedy jednak zdarza się sytuacja, że taki obraz tarczycy może być skutkiem pourazowych stanów zapalnych, w przypadku choroby Gravesa – Basedova, czy po infekcji wirusowej.

Zmiany guzkowate obecne podczas badania obrazowego, prawdopodobnie nie powinny oznaczać niczego niepokojącego. Należałoby w tym wypadku przeprowadzić biopsję cienkoigłową wskazanej zmiany, aby poznać dokładnie jej charakter. W większości przypadków guzki są zmianami łagodnymi, niestanowiącymi zagrożenia dla zdrowia czy życia.

Z racji odległości, zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po przeanalizowaniu dotychczasowych wyników badań, zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu. Przydatne mogłyby okazać się takie badania, jak pełna morfologia krwi, CRP, a także poziom TSH, Ft3, Ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych: Anty- TPO oraz Anty- Tg.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenia-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/potworniak-jajnika-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.