Co oznacza taka powiększona zmiana na szyi?

Od jakiegoś czasu mam powiększenie na szyi. Jest niebolesne, chociaż czasem sprawia dyskomfort przy przechylaniu głowy na prawy bok. W dodatku mam wrażenie że gdy wychodzę z domu i więcej się poruszam to wtedy dyskomfort jest prawie nie odczuwalny przy wyginaniu głowy. Byłem na USG tarczycy i nic nie wykazało. Czy powinienem się tym martwić? P.S. Dla podglądu umieszczam zdjęcie na dysku google: https://drive.google.com/file/d/157iqF4PNJvBF11o94h-5IfhRxECowA3j/view?usp=sharing

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Analizując Pana dolegliwość oraz załączone zdjęcie wskazanej zmiany na szyi, można by przypuszczać, że mamy do czynienia z powiększonym węzłem chłonnym lub guzkiem zapalnym.

Węzły chłonne są bardzo ważnym elementem układu odpornościowego i uczestniczą w wychwytywaniu patogenów chorobotwórczych. Są one zlokalizowane głównie na szyi, pod żuchwą, pachami i pachwinami.

Powiększone węzły nie muszą świadczyć, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, jednak każdą taką zmianę należałoby skonsultować z lekarzem. Wielkość powyżej 1cm wymaga dalszej diagnostyki. Taka przypadłość może wynikać między innymi ze stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych i wirusowych, chorób zakaźnych lub schorzeń autoimmunologicznych.

Guzki zapalne natomiast to częsta przypadłość wśród osób dorosłych. Mogą wynikać z wcześniej wspomnianych powiększonych węzłów chłonnych lub stanów zapalnych ślinianek oraz przebytych infekcji o różnym podłożu.

Z względu na odległość, trudno ocenić nam dokładną przyczynę Pana dolegliwości. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, który precyzyjniej będzie mógł określić źródło tego stanu. Po badaniu przedmiotowym, specjalista wskaże dalszą diagnostykę i konkretną diagnozę.

Przydatne mogłyby być takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, AST, ALT oraz USG szyi i RTG klatki piersiowej.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-oznacza-zgrubienie-na-szyi-czy-to-cos-powaznego

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.