Czy to normalne, że węzeł się powiększył?

Witam dzisiaj miałem robiona biopsję grubo igłowa lekarz wkuwal się aż 4 razy minęło 5 h a węzeł się powiększył i boli czy to normalne? Z zewnątrz nie krwawi i nie jest czerwony rana czysta

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Węzły chłonne są istotną częścią układu odpornościowego, które wychwytują chorobotwórcze patogeny. Zlokalizowane są na całym ciele, ale największe ich skupiska występują na szyi, pod żuchwą, pachami i pachwinami.

Powiększone węzły chłonne mogą wynikać z wielu czynników, między innymi z: infekcji wirusowych i bakteryjnych, chorób zakaźnych oraz autoimmunologicznych. Patologiczne powiększone węzły mogą być jednym z objawów nowotworu. Często zmiany te poddawane są biopsji, kiedy wielkość wynosi powyżej 1-2 cm, a także, kiedy obraz badania obrazowego jest niejednoznaczny.

Głównym wskazaniem do wykonania biopsji jest podejrzenie występowania nowotworu. Powiększone węzły chłonne związane z nowotworem są twarde, nieprzesuwalne oraz niebolesne.

Biopsję danego węzła wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Występują trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa, gruboigłowa oraz otwarta. W Pana przypadku zastosowano biopsję gruboigłową. Przy tej opcji, badany pobiera się grubszą igłą ze specjalną nasadką, co pozwala dodatkowo na ocenę podtypu nowotworu złośliwego.

Jak każde badanie inwazyjne, także w tym wypadku, mogą wystąpił pewne powikłania. Zazwyczaj po przeprowadzanym zabiegu, może nastąpić obrzęk, krwawienie z węzła, zaczerwienie skóry oraz powstanie krwiaka. W zależności od reakcji organizmu, taki dyskomfort i ból może występować przez pewien czas od wkłucia. Jednakże do zaniku obrzęku i innych objawów powinno dojść w ciągu kilku dni.

W przypadku utrzymywania się po zabiegu takich dolegliwości, zalecamy wizytę u lekarza. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu, aby zmniejszyć towarzyszący dyskomfort.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-gruboiglowa

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.