Czy zmiany w tarczycy mogą samoistnie zniknąć?

Dzień dobry, jakiś czas temu miałam robione usg tarczycy. Z badań wynika, że mam niejednorodną echogeniczność, torbiel (2,3mm na lewym płacie), na cieśni znajduje się węzeł chłonny (4mm), wzmożony miąższ tarczycowy, podejrzenie AZT, krew w normie (m.in. tsh). Chciałam podpytać czy jest możliwość, że ta torbiel i węzeł chłonny wchłoną się samoistnie?
KOBIETA, 33 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że wykonała Pani diagnostykę obrazową tarczycy i badania laboratoryjne. Niezmiernie ważna jest profilaktyka tarczycy i dalsze kontrolowanie zmian. W pytaniu pisze Pani, że w wyniku badania opisuje się niejednorodny miąższ, torbiel oraz powiększony węzeł chłonny. Jest pewna szansa, że te zmiany z czasem znikną, niemniej jednak konieczna będzie konsultacja z lekarzem endokrynologiem. Specjalista będzie w stanie więcej powiedzieć o charakterze zmian oraz zaleci dalsze postępowanie.

Niektóre torbiele tarczycy mogą być łagodne i nie wymagać interwencji, zwłaszcza jeśli są małe i nie dają objawów. Jednakże, aby dokładnie ocenić naturę tych zmian oraz ewentualne zagrożenie, konieczne jest dalsze monitorowanie i ewentualnie dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC). Powiększenie węzła chłonnego może być reakcją na różne czynniki, w tym na stan zapalny, infekcję lub inne procesy patologiczne. Tutaj także, wymagana będzie dokładniejsza ocena lekarska. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem endokrynologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-na-tarczyce

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/cienkoiglowa-biopsja-aspiracyjna-guzkow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.