Jak zinterpretować wynik badania usg tarczycy?

Jak interpretować wynig badania usg tarczycy? Echogeniczność miąższu całego gruczołu niejednorodna. W P płacie hypoechogeniczna zmiana 12/9/9 mm, niżej torbiel koloidowa o śr. 6 mm, w dolnym biegunie zmiana litopłynowa 7/8/6 mm, W L płacie 2 zmiany litopłynowa w górnym biegunie 18/14/10 mm, niżej gęsta torbiel śr.7 mm. Wszystkie zmiany są nieunaczynione. Miąższ pozostały o ogólnie obniźonej echogeniczności, przy zgodności z obrazem klinicznym można rozpoznać AZT. Nie widać wzmożonego unaczynien

Szanowna Pani,

Na podstawie przedstawionego przez Panią obrazu usg tarczycy można postawić rozpoznanie wola wieloguzkowego. Według aktualnie obowiązujących polskich wytycznych zmiany w tarczycy, które przynajmniej w jednym wymiarze przekraczają wielkość 10 mm powinny być zbioptowane. Jeśli np. z powodu obawy nie chce się Pani poddać biopsji, to warto za ok. 6 miesięcy ocenić w ponownym usg, czy zmiany się powiększyła, a jeśli tak to jak bardzo. Echogeniczność miąższu, jak sugeruje opis usg wskazuje na możliwość AZT, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Z uwagi na to, warto, aby oznaczyła sobie Pani TSH oraz przynajmniej FT4 (ew. dodatkowo FT3) oraz poziom przeciwciał, który w AZT będzie podwyższony. Przeciwciała, jakie powinna Pani oznaczyć, to antyTPO i aTG. Z wynikami badań proszę zgłosić się do endokrynologa, który zaleci Pani dalsze, szczegółowe postępowanie, uzależnione od uzyskanych wyników badań.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych