Jak zinterpretować wynik badania usg tarczycy?
Jak interpretować wynig badania usg tarczycy? Echogeniczność miąższu całego gruczołu niejednorodna. W P płacie hypoechogeniczna zmiana 12/9/9 mm, niżej torbiel koloidowa o śr. 6 mm, w dolnym biegunie zmiana litopłynowa 7/8/6 mm, W L płacie 2 zmiany litopłynowa w górnym biegunie 18/14/10 mm, niżej gęsta torbiel śr.7 mm. Wszystkie zmiany są nieunaczynione. Miąższ pozostały o ogólnie obniźonej echogeniczności, przy zgodności z obrazem klinicznym można rozpoznać AZT. Nie widać wzmożonego unaczynien

KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
Na podstawie przedstawionego przez Panią obrazu usg tarczycy można postawić rozpoznanie wola wieloguzkowego. Według aktualnie obowiązujących polskich wytycznych zmiany w tarczycy, które przynajmniej w jednym wymiarze przekraczają wielkość 10 mm powinny być zbioptowane. Jeśli np. z powodu obawy nie chce się Pani poddać biopsji, to warto za ok. 6 miesięcy ocenić w ponownym usg, czy zmiany się powiększyła, a jeśli tak to jak bardzo. Echogeniczność miąższu, jak sugeruje opis usg wskazuje na możliwość AZT, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Z uwagi na to, warto, aby oznaczyła sobie Pani TSH oraz przynajmniej FT4 (ew. dodatkowo FT3) oraz poziom przeciwciał, który w AZT będzie podwyższony. Przeciwciała, jakie powinna Pani oznaczyć, to antyTPO i aTG. Z wynikami badań proszę zgłosić się do endokrynologa, który zaleci Pani dalsze, szczegółowe postępowanie, uzależnione od uzyskanych wyników badań.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych