Wynik badania USG tarczycy 56-latki do analizy

Kobieta - 56 lat. Diagnoza usg tarczycy: Płat prawy wielk. 21,2x15,4x45,6mm, płat lewy wielk. 17,7x19,2x44,2mm, cieśń o szer. 5,4 mm. Miąższ tarczycy o nierównym rozkładzie echa , z obecnością drobnych ognisk hypoechowych mogących odpowiadać drobnoguzkowemu zwyrodnieniu koloidowemu. W płacie prawym guzki izoechowe wielk. 6,7x5,1 mm i 5,8x6,7 mm z hypoechowymi obwódkami, w płacie lewym konglomerat guzków mieszanej echogeniczności wielk. 15,3x15,5x25,2 mm ze zwapnieniem o śr. 13 mm.

Dzień dobry,

Powinna Pani wykonać BACC (biopsję) zmian w tarczycy (lekarz zadecyduje, które z guzków kwalifikują się do biopsji). Warto również oznaczyć przesiewowo TSH celem oceny czynności hormonalnej tarczycy. Niewykluczone ( i zarazem bardzo prawdopodobne), że zmiany mają charakter łagodny, ale ich charakter i wielkość kwalifikują je do BACC.

Z poważaniem,

Marek Derkacz