Jak interpretować wynik badania USG tarczycy?

Tarczyca dwupłatowa, położona prawidłowo, normoechogeniczna, niejednorodna, mała. Płat prawy o wym. 35,3x29,4x17,6 mm, V-9,58; Płat lewy o wym. 33,1x24,7x13,7 mm, V-5,86; Grubość cieśni - 3,9 mm; W płacie lewym cztery ogniska normoechogeniczne z halo o śr. ok. 5,4 mm, 8,0 mm, 5,0 mm 4,3 mm oraz dwa ogniska hypoechogeniczne, o śr. ok. 3,5 mm i 4,1 mm. W płacie prawym cztery ogniska normoechogeniczne z halo o śr. ok. 6 mm, 5,9 mm, 4,6 mm i 6,0 mm oraz ognisko normoechogeniczne z halo, z cechami zwyrodnienia torbielowatego; w cieśni po stronie prawej, o śr. ok. 6 mm; Po stronie prawej szyi widoczny odczynowy podżuchwowy węzeł chłonny o śr. ok. 10 mm, po stronie lewej, o śr. ok. 5 mm.

Nadmieniam, że jest to badanie zrobione w sierpniu w Polsce jak byłam na urlopie, lekarz powiedział mi, żeby pójść z tym do lekarza rodzinnego. Zrobiłam to, ale tu w Hiszpanii, gdzie ostatnio mieszkam. Ku mojemu zaskoczeniu badanie tu w Hiszpanii nie wykazało nic poza guzkami nieprzekraczającymi 1 cm i nic z tym dalej nie zrobiono poza tym, abym zgłosiła się gdzieś tak za rok dla porównania. Co mam o tym myśleć i co robić dalej? Proszę o pomoc.

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Widoczne zmiany w badaniu USG tarczycy raczej sugerują guzki typu zwyrodnieniowego (wole wieloguzkowe tarczycy). Są to zmiany łagodne i raczej nie budzą niepokoju (bez cech atypowości w badaniu USG i poniżej 1 cm średnicy). Jednak taki wynik należałoby skonsultować z endokrynologiem. Radziłbym przed konsultacją z endokrynologiem zrobić badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi (głównie chodzi o fT4 i TSH). Na podstawie wyników tych badań i wyniku badania USG endokrynolog zadecyduje o dalszym postepowaniu. Myślę, że endokrynolog włączy odpowiednie leczenie hormonalne (w zależności od wyników poziomu hormonów we krwi). Oczywiście wskazane okresowo kontrolne USG tarczycy (co 6-12 miesięcy) być może także z biopsją cienkoigłową największych guzków.