Łagodny charakter zmiany guzkowej tarczycy w badaniu USG

Witam! Wykonałam profilaktyczne badania USG tarczycy. Bardzo niepokoją mnie moje wyniki. Echogeniczność uwidcznionego miąższu gruczołowego dość niejednorodna. W płacie prawym hypogeniczna zmiana w nieregularnie zwapniałej otoczce, śr. ok. 9 mm. Bez patologicznych węzłów chłonnych. Proszę o ocenę. Pozdrawiam!

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Na podstawie wyniku USG tarczycy nie można jednoznacznie określić, czym jest ta zmiana opisywana w prawym płacie tarczycy. Raczej obraz USG mówi o łagodnym charakterze zmiany guzkowej. Na pewno z tym wynikiem trzeba skonsultować się z endokrynologiem, który zadecyduje o dalszym sposobie postępowania. Zapewne zaleci biopsję cienkoigłową zmiany oraz określenie poziomu hormonów tarczycy. Dopiero po wyniku biopsji i badań laboratoryjnych ostatecznie określi dalszy schemat postępowania.

Przy niejednorodnym miąższu tarczycy warto sprawdzić TSH oraz przeciwciała anty TPO i anty TG, żeby wykluczyć chorobę zapalną. Zwapniała otoczka i niewielki rozmiar guzka świadczą raczej o jego łagodnym charakterze.

Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
www.dbajopiersi.pl