USG tarczycy i przyczyny zmian
Usg tarczycy:Uwidoczniono dwupłatowy gruczoł tarczowy położony typowo,niepowiększony.Echogeniczność uwidocznionego miąższu gruczołowego jednorodna.W płacie lewym uwidoczniono zmianę ogniskową o niejednorodnej echogeniczności średnicy około 7 mm a w płacie prawym uwidoczniono zmiane ogniskową o niejednorodnej echogeniczności średnicy około 10 mm.Bez patologicznych wezłów chłonnych.Proszę o interpretację wyniku i co dalej z tym zrobić?Co jest przyczyna tych zmian oraz czy konieczna jest biopsja?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Pikul
88 poziom zaufania
Witam. Badanie nalezy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu na podstawie korelacji z danymi klinicznymi. Najpewniej biopsja będzie konieczna.
W ocenie guzka tarczycy, poza jego położeniem i średnicą, powinno zostać określone jego unaczynienie, które wiele wnosi do interpretacji wyniku. Nowoczesną metodą oceny guzka jest ELASTOGRAFIA, która w bezbolesny sposób pozwala dokładnie ocenić sprężystość guza (zmiany podejrzane są twarde). Guzek około 1cm średnicy, po raz pierwszy rozpoznany, zaleca się zweryfikować w biopsji cienkoigłowej.
Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
www.dbajopiersi.pl
511-729-279