Czy po badaniu USG tarczycy należy wykonać biopsję?

Czy po badaniu USG tarczycy z poniższym opisem należy wykonać biopsję? Czy po biopsji guzek może się uaktywnić? Opis USG: W badaniu uwidoczniono prawidłowo położoną tarczycę o wymiarach - płat prawy - 49 x 26 x 14 mm, w biegunie dolnym niejednorodna zmiana słabo wyróżniająca się z otoczenia o wym. 7 x 7 mm, płat lewy 48 x 19 x 15 mm, cieśn 3 mm. Echogeniczność miąższu prawidłowa. Echostruktura jednorodna, poza tym bez zmian ogniskowych. Tchawica bez cech ucisku.

KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu
USG

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Zmiana w tarczycy typu guzkowego nie jest zbyt duża, ale sięga granicy około 1 cm średnicy i ma niejednorodną strukturę. W takim przypadku czasami zaleca się biopsję cienkoigłową i raczej w Pani przypadku takową zalecałbym (też wiek pacjenta wzięty pod uwagę). Oczywiście trzeba w tej sprawie skonsultować się z endokrynologiem, który zaleci odpowiedni sposób postępowania i podejmie ostateczną decyzję. Proszę się niczego nie obawiać. Na pewno biopsja cienkoigłowa nie spowoduje rozrostu guzka. To bez podstaw, niemedyczne poglądy.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy