Wyjaśnienie wyniku USG tarczycy

Witam serdecznie.Uprzejmie proszę o wyjaśnienie mojego USG tarczycy.Miąższ jednorodny,prawidłowej echogeniczności,w dolnym biegunie płata prawego duży guzek o niejednorodnej echogeniczności dochodzi do dolnego brzegu cieśni po stronie prawej w wy. 30,3 x 17 x 32,9 mm foto.W obrębie cieśni po stronie lewej dwa ogniska o obniżonej echogeniczności z hyperchogennym centrum o wym 3,8 x 1,3 mm.Z dolnego brzegu cieśni guzek 14,5 7,9 mm.W lewym niskoechogenne ognisko 5,7 x 3,5 mm.Bardzo dziękuję.

Witam Panią,

Wygląda na to, że ma Pani wole guzkowe tarczycy. Powinna zbadać sobie Pani hormony tarczycy, pod katem ew. zaburzeń hormonalnych (przesiewowo wystarczy na początku oznaczyć poziom TSH we krwi). Jeśli będzie nieprawidłowy, to trzeba będzie oznaczyć FT3 i FT4. W przypadku nadczynności tarczycy rozpocząć leczenie pod kontrolą endokrynologa. Z uwagi na wymiary guzka i jego niejednorodną echogeniczność warto również wykonać biopsję zmiany (BACC).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz