Co oznacza tarczyca o nieco obniżonej echogeniczności?

Tarczyca o nieco obniżonej echogeniczności,niejednorodna,z cechami włóknienia.W całym miąższu widoczne są drobne obszary hypoechogeniczne. W dolnym biegunie płata prawego przy jego tylnej ścianie widoczny jest konglomerat guzków normoechogenicznych z hypoechogenicznym halo bez widocznego przepływu o wymiarze 22x18x14mm.W dolnym biegunie lewego płata widoczny słabo wyodrębniający się pojedyńczy guzek śr.10mm, poza tym bez ewidentnych zmian ogniskowych. Proszę o interpretację wyniku/czy to groźne.

Dzień dobry,

Obraz usg tarczycy sugeruje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Proszę przesiewowo oznaczyć TSH we krwi, a jeśli źle się Pani czuje również FT4 i FT3. Konieczne będzie wykonanie oznaczenia antyTPO i aTG we krwi, co potwierdzi lub wykluczy autoimmunologiczny charakter zapalenia tarczycy. Według obowiązujących wytycznych dotyczących zmian ogniskowych tarczycy, powinna Pani wykonać BACC, czyli biopsję guzków.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych