Co oznacza miąższ tarczycy normoechogeniczny o nierównomiernej echogeniczności z licznymi hypoechogenicznymi obszarami?

Witam,bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku usg tarczycy.Niedawno wykryto u mnie chorobę hashimoto(jeszcze nie mam niedoczynnosci). Gruczoł tarczycowy dwupłatowy położony typowo.Płat prawy:30x21x48,Płat lewy:17x18x40.Większą część płata prawego zajmuje lito płynowa,niejednorodna zmiana26x17x32,ze zwapnieniami,dobrze unaczyniona.Pozostały miąsz tarczycy normoechogeniczny o nierownomiernej echogenicznosci z licznymi hypoechogenicznymi obszarami w obu płatach.zmianę wyczuwam dotykajac szyje

Dzień dobry,

Według obowiązujących wytycznych powinna Pani obowiązkowo wykonać biopsję zmiany, tzw. BACC. Z kolei echogeniczność miąższu jest typowa dla przewlekłego autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy, czyli rozpoznanej u Pani choroby Hashimoto.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych