USG tarczycy i zmiana ogniskowa

Usg tarczycy. Tarczyca o wym. Płat prawy 65x24x20ml. Płat lewy 44x22x16ml. Ciesn =5ml. Tarczyca o niejednorodnej echostrukturze z nieregularnym pasmowatymi lukowatymi strukturami hypoechogennymii (wzmożone unaczynienie?-brak opcji dopplera) prawy płat wykazuje ognisko normoechogenne o niejednorodnej echostrukturze o wym. Ok. 19x15mm. Ognisko normoechogenne śr. Ok 3.3mm. Ponadto przy tylnej krawędzi płata ognisko hypoechogenne śr. Ok. 8.6mm. (przytarczyca? Zmiana ogniskowa tarczycy? ) lewy p

Dobry wieczór,

Wymiary i objętość prawego płata: 65 mm x 24 mm x 20 mm → 15.6 ml
wymiary i objętość lewego płata: 44 mm x 22 mm x 16 mm → 7.744 ml
A więc wygląda na to, że ma Pani wole tarczycy. U kobiet wole rozpoznajemy, gdy objętość tarczycy przekracza 20 ml. Prawy płat Pani tarczycy jest zbyt duży.Opisywane w usg zmiany sugerują przebyty/ew. aktywny proces zapalny gruczołu. Ognisko 19x15 mm kwalifikuje się do biopsji - BACC., podobnie jak zmiana hipoechogeniczna- też dobrze byłoby sprawdzić. Proszę zbytni się nie denerwować, niewykloczne, że zmiany mają charakter łagodny, ale dla tzw, :"świętego spokoju"warto sprawdizć. Proszę poradzić się swojego endokrynologa, który zna Panią i z pewnością zaproponuje Pani najlepsze rozwiązanie. Na pewno warto sprawdzić wydolność hormonalną gruczołu, ew. a początek przesiewowo oznaczyć samo TSH we krwi.

Pozrdawiam serdecznie.

Marek Derkacz