Wynik USG tarczycy a oponka na szyi
Witam, w roku 2012 miałam robione USG tarczycy. otrzymałam taki opis badania : "cieśń tarczycy szer.4mm. płat prawy o wym. 17x13x44. płat lewy o wym. 16x20x42. miąższ tarczycy o jednorodnej echogeniczności. przestrzeń okołonaczyniowa bz. czy z wiekiem te wymiary mogą uledz zmianie ? warto powtórzyć USG, tym razem również z badaniem krwi.? dodam, że moje podejrzenia są związane z "oponką" na szyi. wiele osób pyta czy wszystko jest w porzadku z moją tarczycą widząc jaką mam szyję. pozdrawiam Marta

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Witam Panią,
Jeśli wymiary zostały prawidłowo zmierzone, to nie ma Pani powiększonej tarczycy. Objętość gruczołu jest prawidłowa i wynosi:
wymiary i objętość prawego płata: 17 mm x 13 mm x 44 mm → 4.862 ml
wymiary i objętość lewego płata: 16 mm x 20 mm x 42 mm → 6.72 ml
Objętość całej tarczycy: 11.582 ml. Norma dla kobiet to 20 ml.
Czy ta oponka, to nie jest przypadkiem tkanka tłuszczowa? Jeśli Pani ma wątpliwości można powtórzyć usg u innego lekarza i oznaczyć sobie przesiewowo TSH we krwi rano na czczo.