Jak interpretować wyniki usg tarczycy?
Zrobiłam USG tarczycy, ponieważ badania krwi wykazały podwyższone TSH. Proszę o pomoc w interpretacji moich wyników. TARCZYCA: powiększona w zakresie płata prawego, w położeniu typowym. WYMIARY PŁATÓW: prawy: 20 x 20 x 53 mm, lewy: 16 x 17 x 48 mm. CIEŚŃ: 7mm. OBJĘTOŚĆ: całkowita:17,7ml, prawy płat: 10,9 ml, lewy płat: 6,8 ml. STRUKTURA: niejednorodna. BUDOWA: guzkowa. Echogeniczność gruczołu w całości lekko obniżona. W płacie lewym obecność hiperechogenicznego ogniska o śr. 5mm i echogramie tk. podporowej, przepływ lekko wzmożony. REGIONALNE WEZŁY CHŁONNE: niepowiększone. TSH - 9,69, FT4 -9,65. Co to oznacza? Czym jest obniżona echogeniczność i co to jest hiperechogeniczne ognisko? Co oznacza: niejednorodna struktura i budowa guzkowa? Pierwszą wizytę u endokrynologa mam w przyszłym tygodniu i chciałabym mieć wszystkie potrzebne badania, czy muszę jeszcze jakieś wykonać, czy na podstawie tych można w pełni zdiagnozować moją chorobę? Bardzo proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam!
Obraz ultrasonograficzny tarczycy oraz wyniki badań wskazujące na niedoczynność gruczołu, mogą sugerować rozpoznanie przewlekłego zapalenia gruczołu, np. wola Hashimoto. W celu dokładnego postawienia rozpoznania konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, m.in. oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Prawdopodobnie potrzebna będzie biopsja cienkoigłowa tarczycy i wykrytej zmiany ogniskowej. Proszę poddać się diagnostyce i leczeniu według planu lekarza endokrynologa. Przed wizytą nie trzeba wykonywać dodatkowych badań.
Hipoechogeniczność i hiperechogeniczność oznaczają właściwość tkanki określającą jej zdolność odbijania/pochłaniania fali ultradźwiękowej. Obniżona echogeniczność miąższu tarczycy świadczyć może o pewnym procesie zapalnym i zaburzonej strukturze tkanki. Zmiana hiperechogeniczna, z podwyższonym przepływem naczyniowym, na pewno wymaga dalszej diagnostyki pod kątem onkologicznym - konieczna będzie biopsja cienkoigłowa w celu oceny charakteru zmiany.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.