Interpretacja wyników USG tarczycy

Dziś otrzymałam wyniki usg tarczycy. Oto one: Prawy płat tarczycy o wymiarach 22x19x50 mm. Lewy płat tarczycy o wymiarach 20x16x48 mm. Cieśń szerokości 10 mm. Echostruktura miąższu tarczycy niejednorodna. W obu płatach ogniska o zwiększonej echogeniczności z cechami niewielkiej ilości płynu. W prawym płacie w środkowej części ok. 8mm, w dolnym biegunie zachodzące na cieśń ok. 10mm. W lewym płacie w górnym biegunie ok. 4mm, w środkowej części ok. 9mm, w dolnym biegunie ze zwapnieniami zachodzące na cieśń ok. 27x16 mm. Tchawica nieprzemieszczona. Czy mogę prosić o interpretacje tych wyników, czy jest to poważna sprawa, czy da się to leczyć, usunąć operacyjnie, czym grozi nieleczenie tego, czy są szanse na wyleczenie, normalne życie. Chciałabym uzyskać zrozumiałą, obfitą odpowiedź.

Zmiany opisywane w USG tarczycy są zmianami raczej typu zwyrodnieniowego, czyli jest to tzw. wole guzkowe tarczycy. W takim wypadku zaleca się biopsję cienkoigłową największych guzków (powyżej 1 cm) celem dokładnej oceny czym są te guzki. Dopiero wynik badania cytologicznego może służyć do kwalifikacji co do dalszego postępowania. Wynik oczywiście musi skonsultować endokrynolog (także potrzebna jest wnikliwa analiza wyników badań hormonów tarczycy we krwi czyli głównie TSH i fT4). On zadecyduje ostatecznie o dalszym postępowaniu. Raczej w przypadku takich zmian w tarczycy, licznych i dość dużych (powyżej 1 cm) zaleca się leczenie operacyjne. Oczywiście takie zmiany w tarczycy są w pełni wyleczalne, ale głównie na drodze zabiegowej. Po takim zabiegu dalsze życie przebiega normalnie (stosuje się tylko substytucję hormonalną - uzupełnianie hormonów tarczycy drogą doustną).