Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Proszę o wyjaśnienie badań USG tarczycy

Moja córka 26 lat w wieku dziecięcym (6-15lat) była leczona na niedoczynność tarczycy. Następnie wszystko unormowało się. Obecne badania krwi też są w normie. Jednakże 3 lata temu w trakcie USG tarczycy wykryto guzka 8mm w dolnej części lewego płata. Zostało przeprowadzone badanie przy użyciu kontrastu i wykazało, że guzek ma normalne czynności tarczycy. Lekarz zalecił obserwację. Ostatnie badanie USG wykazało już pewne zmiany. Prawy płat o wym. 4.8 x 1.4 x 2.2 cm. Lewy płat o wym. 5.0 x 1.1 x 1.7cm. W dolnym polu lewego płata guzek o wym. 1.1 cm o niejednorodnej echogenicznosci. Mogą być 1 lub 2 punktowe zwapnienia. Pojedynczy guzek dolna część lewego płata o nieokreślonym wyglądzie. Zalecana biopsja. Proszę o wyjaśnienie, co to badanie oznacza? Czy biopsja w tym przypadku jest niezbędna? Jakie będą następne działania zależnie od wyniku?

ponad rok temu
USG

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Guzek tarczycy, którego średnica przekracza 1 cm jest wskazaniem do biopsji cienkoigłowej, dlatego lekarz w opisie USG tarczycy Pani córki zasugerował przeprowadzenie tego badania. Biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu guzka pod kontrolą USG i pobraniu materiału komórkowego do badania cytologicznego pod mikroskopem, jest niebolesne i trwa kilka sekund. Badanie to pozwala na wykluczenie procesu nowotworowego tarczycy.  

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy