Interpretacja wyniku badania USG tarczycy u pięćdziesięciolatki
Witam, miałam badania USG gruczołu tarczowego: W płacie prawym tarczycy dobrze odgraniczona lita zmiana o wym. ok. CCxAPxRL, 45 x 23 x 28 mm. Opisywana zmiana wykazuje bogate unaczynienie zarówno na obwodzie, jak i w częściach centralnych. W części dolnej płata lewego widoczna zmiana hipoechogeniczna o wym. 5 mm. Poza opisywanymi zmianami, tarczyca prawidłowej wielkości, echostruktury bez zmian ogniskowych. Wymiary tarczycy bez opisywanej zmiany. Płat Prawy - 16 x 14 x 60 mm, obj. 7 ml. Płat lewy 15 x 13 x 51 mm, obj. 4,9 ml. Okolica dużych naczyń szyjnych bez zmian. TSH miałam robione i jest w normie. Inne wyniki morfologiczne również. Bardzo proszę o interpretację powyższego opisu. Co to może znaczyć?

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
USG
Witam serdecznie!
Niestety obie opisane w badaniu ultrasonograficznym zmiany wymagają pogłębienia diagnostyki i wykonania biopsji, w celu wykluczenia choroby rozrostowej.
Biopsja tarczycy jest wykonywana pod kontrolą ultrasonografu, jest badaniem mało inwazyjnym, właściwie bezbolesnym. Polega na nakłuciu cienką igiełką kilkukrotnie zmiany. Następnie materiał ocenia się histopatologicznie.
Wskazane jest również oznaczenie poziomu hormonów tarczycy.
Konieczna jest ponowna konsultacja z lekarzem, który zleciła badanie, najlepiej również z endokrynologiem (konieczne jest skierowanie).
Pozdrawiam