Jaka jest interpretacja wyniku badania USG tarczycy u 39-latki?

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyników Usg tarczycy. Tarczyca o dość ostrych, nieco pozaciąganych zarysach, o wymiarach: prawy płat wielkości na górnej granicy normy 2,1x1,7x5,3 cm (obj. 9,1 ml); płat lewy nieco większy 2,2x2,0x5,3cm (obj. 11,5 ml). Cieśń grubości około 0,4 cm. Przy prawobocznej części cieśni widoczny obszar wielkości ok. 1,6x0,6 cm o echostrukturze, identycznej z miąższem tarczycy, odpowiadający najpewniej płatowi piramidowemu (wariant rozwojowy). W dolnej, przycieśniowej części płata prawego widoczna w przewadze normoechogenna zmiana ogniskowa wielkości około 1,1x0,9x1,2 cm z płynowym obszarem w centrum I cechami unaczynienia w części litej. poza tym tarczyca o niejednorodnej, obniżonej echostrukturze z obecnością w centralnej części Płata lewego normochogennego, pasmowatego obszaru przemawiającego za poprawniejszym miąższem. Unaczynienie miąższu nieco wzmożone. Poniżej Płata prawego Widoczne hipoechogenne ognisko wielkości około 0,7 na 0,5 cm najpewniej węzeł chłonny. poza tym około tarczycowe węzły chłonne nie powiększone. Obraz tarczycy typowy dla zmian przebiegu autoimmunologicznego zapalenia, ze zmiana ogniskową. TPO122 tsh 3,4. Dziekuje i pozdrawiam, Anna

Lek. Wojciech Zygmunt

Tarczyca niewiele powiększona (w granicach normy). Zmiana opisywana jako płat piramidowy to wariant rozwojowy - pozostałość przewodu tarczowo-językowego z naszego życia embrionalnego (tarczyca migruje w trakcie rozwoju spod języka). Druga opisywana zmiana ogniskowa to guzek bez ultrasonograficznych cech złośliwości (który jednak warto poddać badaniu biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, gdyż tylko na tej podstawie można zakwalifikować zmianę do łagodnych/złośliwych). Niejednorodna echostruktura tarczycy może świadczyć o nacieku zapalnym (np. choroba Hashimoto - podwyższone anty-TPO także to potwierdza) lub zwyrodnieniu. Niewiele powiększony jeden węzeł chłonny w okolicy tarczycy - może to być zmiana odczynowa, ale tak jak mówię dla pewności trzeba wykonać biopsję guzka tarczycy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.