Badanie tarczycy i prośba o interpretację

Mam takie USG tarczycy: Prawy płat tarczycy o wym. 4,7 x 1,8 x 1,7. Lewy płat tarczycy o wym 4,7 x 1,7 x 1,6 cm. Łączna objętość obu płatów ok. 21 ml. W części środkowej płata prawego hypoechogeniczny guzek o śr. 9 mm, z drobnymi mikrozwapnieniemi, z cechami unaczynienia obwodowego - proponuję BACC. Poza tym w części środkowej dwa hypoechogeniczne guzki o śr. 4 mm i 3 mm, poza tym miąż obu płatów niejednorodny. Patologii węzłowych w zakresie szyi nie uwidoczniono. Wynik biopsji już po 2 dniach: rozpoznanie - treść krwista. Lekarz rodzniny skierował mnie do chirurga, gdyż twierdził, iż biopsja została źle wykonana i zachodzi konieczność powtórki. Chirurg nakrzyczał na mnie, że wszystko w porządku, a tylko ja szukam choroby. Zalecił kontrolę po roku czasu. Nadmieniam, że 2 lata temu po raz pierwszy stwierdzono owe guzki. Wynik USG: Obydwa płaty tarczycy dł. po 5,4 cm. W obu płatach uwidoczniono po kilka normo- i hypechogenicznych guzków z ogniskami torbielowatego zwyrodnienie śr. do 8 mm. Poproszę o interpretację.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis wyniku biopsji jest niediagnostyczny, tzn. nie można nic powiedzieć o charakterze zmiany. W takich sytuacjach wykonuje się biopsję jeszcze raz. O tym, czy ją w ogóle wykonywać, decyduje zwykle lekarz wykonujący usg tarczycy, gdyż widzi on obraz zmiany wraz z jej cechami sugerującymi, czy dana zmiana może być "podejrzana" o proces złośliwy czy nie. W Pani przypadku lekarz zalecił BACC guzka, więc celowe wydaje się powtórzenie biopsji tak, aby uzyskać materiał do badania, czasem jednak to się nie udaje w ogóle. Proponuję ew. skonsultować się z endokrynologiem.

Pozdrawiam.