Co oznacza taki wynik badania tarczycy u 22-latki?

Dzień dobry, Prawy płat tarczycy ruchomy połykowo o niejednorodnym echu. Przy powierzchni brzusznej prawego płata tarczycy uwidoczniono bardzo dobrze ograniczoną strukturę o obniżonym echu, z obwódką halo, o wymiarach 11,9×8,1×16,3 Wynik badania biopsji prawego płata tarczycy: Nieliczne normotypowe tyreocyty w grupach i rozproszeniu, bardzo liczne makrofagi, masy białkowo-krwiste. Materiał pochodzi głównie z obszaru zwyrodnienia. Kategoria I wg Bethesda. Co oznacza ten wynik? Dolegliwości: częste bolesne skurcze mięśni, bóle w okolicach serca. Serce i płuca osłuchowo w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie obrazowe tarczycy, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia tego gruczołu. Dzięki takiej diagnostyce, można ocenić rozmiary, budowę i strukturę całej tarczycy, a także, czy występują pewne stany zapalne.

Analizując Pani opis badania USG, można by stwierdzić, że występująca w obrębie płata tarczycy zmiana ma charakter łagodny i prawdopodobnie nie powinna być podjęta decyzja o jej usunięciu. Możliwe, że będzie zalecona dalsza kontrola w przyszłości, aby ocenić, czy dana zmiana uległa powiększeniu.

Ze względu na odległość, trudno jest precyzyjnie określić Pani stan tarczycy. Zlecamy zatem konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Przydatne mogłyby okazać się jeszcze oznaczenie hormonów tarczycy i przeciwciał Anty – TPO oraz Anty – Tg w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ktore-moga-swiadczyc-o-raku-tarczycy

A odpowiedź na podobne pytanie może Pani znaleźć pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-normotypowe-tyreocyty-w-platach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.