Czy tą zmianę w tarczycy trzeba usunąć?
Miałam wykonane USG tarczycy. Po lewej stronie wykryto guza 12x6 mm. W rozpoznaniu cytologicznym opisano, że treść jest krwista, są rozsiane makrofagi oraz pojedyncze, w grupach i płatach normotypowe i z nieznacznym polimorfizmem tyreocyty. Jest to zmiana łagodna - II grupa Bethesda system. Czy ta zmiana kwalifikuje się do wycięcia?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy, szczególnie badania obrazowe, które wskazują w dokładny sposób budowę, cechy zapalne oraz ogólne funkcjonowanie tego ważnego gruczołu.
Z opisu wyniku biopsji wykrytego guza, można by wywnioskować, że zmiana ta ma charakter łagodny, nie posiada zatem cech zezłośliwienia, więc też nie może powodować przerzutów na inne narządy.
Decyzja o usunięciu guzka należy tylko i wyłącznie do lekarza, który uzna, czy konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Istotnym jest tutaj fakt, czy występują pewne objawy kliniczne oraz rozmiar i struktura guza.
Prawdopodobnie, jeśli obecny guz nie daje żadnych dolegliwości oraz nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, nie powinno być zalecone jego chirurgiczne usunięcie.
Należałoby w takim wypadku przeprowadzać regularną kontrolę tarczycy.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Odpowiedzi na podobne pytanie można znaleźć pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-normotypowe-komorki-pecherzykowe-tarczycy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzy-na-tarczycy
Natomiast podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-tarczycy