Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Resekcja zmiany: Pytania do specjalistów

Co myśleć o tym opisie zmiany?

Witam, dostałam opis wyniku histopatologicznego, niestety nic nie rozumiem z tego czy mam powody do obaw?, zaznaczę jeszcze ze znamię zostało usunięte w trakcie ciaży. Opis brzmi następująco: W ocenianym fragmencie skóry obecne skupienia komórek znamieniowych z cechami atypii o... Witam, dostałam opis wyniku histopatologicznego, niestety nic nie rozumiem z tego czy mam powody do obaw?, zaznaczę jeszcze ze znamię zostało usunięte w trakcie ciaży. Opis brzmi następująco: W ocenianym fragmencie skóry obecne skupienia komórek znamieniowych z cechami atypii o dość obfitej eozynochłonnej cytplazmie, tworzące zlewające się gniazda komórek na granicy skórno-naskórkowej oraz pojedyncze w naskórku. Wykonane odczyny immunohistochemiczne: S100 , HMB45 , Ki67 w około 10% komórek. Indeks mitotyczny - 1 mitoza/1mm2. Owrzodzenie nie stwierdza się. Zmiana usunięta z marginesem tkanek zdrowych. Obraz mikroskopowy niejednoznaczny. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić przede wszystkim zmianę malanocytamą o charakterze MELTUMP.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Czy mogę jednak wykluczyć groźne zmiany?

Dzień dobry, od miesiąca mam nawracające czopy ropne na jednym migdale, przy tym minimalne powiększenie, ostatnio pojawił się mocny ból podczas dotyku szyi w okolicy migdałka. Czy mogę wykluczyć groźne zmiany i nadaje się to do usunięcia? Jakie kroki poczynić teraz?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Do jakiego lekarza najlepiej udać się z tą zmianą w jamie ustnej?

Witam serdecznie , Mam zgrubienia w jamie ustnej na górze ponad wargami na śluzówce. Chyba tak można to nazwać. Podejrzewam , że jak pójdę do lekarza karze zrobić biopsje zmian i tutaj najbardziej się obawiam.Boję się , że jak np.... Witam serdecznie , Mam zgrubienia w jamie ustnej na górze ponad wargami na śluzówce. Chyba tak można to nazwać. Podejrzewam , że jak pójdę do lekarza karze zrobić biopsje zmian i tutaj najbardziej się obawiam.Boję się , że jak np. by to były zmiany złośliwe to ruszenie ich rozsieje nowotwór dalej. Czy nie można takich zmian wyciąć w całości bez tej biopsji? Nie są one duże. Nie widać ich nawet za bardzo z pod skóry ,ale czuję językiem. Do jakiego lekarza z tym się najlepiej udać? Stomatolog? Chirurg? Proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek

Co oznacza wynik badania znamienia z oka?

Dzień dobry, córka w kwietniu wycięte miała znamię z oka "zmiana rozrostowa spojówki oka prawego fragment 7 mm" Wynik histopatologiczny: Znamię melanocytarne dysplastyczne low grade usunięte w całości. Wykonano oznaczenie IHC: Melan A( ) Czekamy na wizytę - proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają te wyniki badań stawu kolanowego?

Po usunieciu łąkotki prawej i częsciowo lewej zmiany zwyrodnieniowe w obu stawach kolanowych pod postacia zaostrzeniach wyniosłości miedzykłykciowej obu kk.piszczelowych, osteofitów na krawedziach powierzchni stawowych i podchrzestnej slkerotycznej przebudowy powierzchni stawowych.Szpary stawowe zweżone od strony przysrodkowej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy pobrano wystarczający wycinek skóry?

Dzień dobry, ostatnio zostałam skierowana na wycięcie chirurgiczne zmiany skórnej. Zaniepokoił mnie wycinek pobrany przez lekarza do badania - został pobrany praktycznie bez marginesu. Jako że oko to nie to samo co mikroskop czekałam więc na opis histopatologiczny. Opis przyszedł... Dzień dobry, ostatnio zostałam skierowana na wycięcie chirurgiczne zmiany skórnej. Zaniepokoił mnie wycinek pobrany przez lekarza do badania - został pobrany praktycznie bez marginesu. Jako że oko to nie to samo co mikroskop czekałam więc na opis histopatologiczny. Opis przyszedł dzisiaj i brzmi: "Opis makroskopowy: Do badania nadesłano fragment skóry z plamistą, brunatną zmianą o wymiarach 0,3x0,2cm. Margines boczny I = margines boczny II = 0,1cm. Materiał zbadano w całości (1 wycinek). Opis mikroskopowy: znamię melanocytrne naskórkowe. Wycięcie doszczętne. " Margines boczny I jest pusty. Martwię się, że wycinek nie został pobrany w całości, a pozostawienie nawet minimalnej ilości zmienionych tkanek może stać się potencjalnie niebezpieczne (jestem w grupie ryzyka - czerniak w najbliższej rodzinie). Nie podano też stopnia doszczętnosci. Czy moje obawy są zasadne? Czy opis raczej wskazuje na bezpieczne wycięcie? Co powinnam zrobić? Dziękuję za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy wyniki badania histopatologicznego tej zmiany są prawidłowe?

Dzień dobry, córka wycięte miała znamię z oka "zmiana rozrostowa spojówki oka prawego fragment 7 mm" Wynik histopatologiczny: Znamię melanocytarne dysplastyczne low grade usunięte w całości. Wykonano oznaczenie IHC: Melan A( ) Czekamy na wizytę - proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Co mam robić z tymi czerwonymi plamami na głowie?

Na głowie pod włosami pojawiły mi się czerwone plamy przypominające blizny (w sumie jest ich 6 lub 7), w ciągu 2-4 dni pokrywają się strupami, ale w rzeczywistości są to łuszczące się płaty naskórka, dość spore i grube, pod palcem... Na głowie pod włosami pojawiły mi się czerwone plamy przypominające blizny (w sumie jest ich 6 lub 7), w ciągu 2-4 dni pokrywają się strupami, ale w rzeczywistości są to łuszczące się płaty naskórka, dość spore i grube, pod palcem wyraźnie wyczuwalne są zgrubiałe nierówności na skórze głowy w miejscach zmian. Kolor tych płatów wchodzi z białego w żółtawy i nie są to raczej suche strupy być może tłuste, ale nie wiem na pewno. Obszary występowania są punktowe, w różnych miejscach na głowie, mają nieregularne kształty, część bardziej owalna, inne podłużne. Łuszczący się naskórek mocno przylega do głowy, ale podważając np. wykałaczką schodzą i wtedy występuje sączenie się z tego miejsca oblepiające włosy oraz blizna jest lśniąca. Zmiany nie bolą, nie swędzą oprócz tego, że przy krótko ściętych włosach są bardzo wyraźnie widoczne jako czerwone punktowe blizny, przy dłuższych włosach widać ciemniejsze obszary, wydaje się jakby włosy w tych miejscach rosły większe. Po kilku dniach "dojrzewania" i umyciu głowy strupy się wysuszają i łatwiej jest je usunąć np. poprzez zaginanie zmian i wykruszenie schodzącego naskórka. Gdyby to miało jakieś znaczenie pod uszami skóra również się łuszczy, ale tylko w małych miejscach pod zagięciami. Oprócz tego w pachwinach są zmiany, które tutaj już przypominają typową grzybicę czyli wyniosłe zgrubienie skóry i biały kruszący się nalot na niej. Niestety te miejsca momentami już bardzo swędzą. Gdyby tego było mało na skórze penisa i mosznie skóra również się łuszczy, na worku mosznowym skóra łuszczy się w sposób bardzo przypominający rybią łuskę, również momentami bardzo swędzi. Drapanie pomaga, ale jednocześnie podrażnia jeszcze bardziej skórę i okropne swędzenie powraca kiedy znowu zaczyna się łuszczenie. Kiedy łuszczący się naskórek zejdzie i raczej od drapania, po kilku dniach znowu zaczyna tworzyć się charakterystyczna rybia łuska i sytuacja się powtarza i tak bez końca, bo to w ogóle się nie goi. Skóra w tych miejscach wygląda na wysuszoną. Na penisie skóra najpierw łuszczyła się z jednej strony tuż przy pachwinie, ale z czasem przenosiło się to do przodu w kierunku żołędzi oraz na drugą stronę. Zgaduję, że to pod wpływem drapania palcami choroba się przenosi z miejsca zarażonego na drugie nowe miejsce, to zaobserwowałem. Od niedawna stosuję zwykłe kremy i trochę pomaga, przynajmniej skóra nie sprawia już wrażenia takiej bardzo suchej, swędzenie też jakby nieco się zmniejszyło. Proszę o poradę, co to może być na głowie ŁZS, w pachwinach grzybica, a na narządach płciowych i pod uszami łuszczyca odwrócona, a może grzybica przeniosła się z pachwin ? Nie przypominam sobie, abym miał kiedykolwiek jakieś problemy z alergią.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik badania po usunięciu znamienia?

Dzień dobru. 3 m-ce temu usunęłam dwa znamiona. Dopiero kilka dni temu przy okazji wizyty u chirurga z innym problemem odebrałam wynik. 1. Drobne znamię melanocytarne złożone usunięte w całości. 2. Znamię melanocytarne skórne usunięte częściowo. Zmiana przebiega w... Dzień dobru. 3 m-ce temu usunęłam dwa znamiona. Dopiero kilka dni temu przy okazji wizyty u chirurga z innym problemem odebrałam wynik. 1. Drobne znamię melanocytarne złożone usunięte w całości. 2. Znamię melanocytarne skórne usunięte częściowo. Zmiana przebiega w bocznych granicach preparatu. Wykonano dokrojenie bloczka oraz diagnostykę IHC: HMB-45 ( ) dodatni w powierzchownych warstwach znamienia, Ki-67 (-). Chirurg stwierdziła, że trzeba dociąć znamię - jestem już po docięciu, czekam na wynik histopatologii, ale martwię się bo poszłam od razu do dermatolog , która kazała się skonsultować z onkologiem. Teraz czekam na termin ale nie ukrywam , że stres mnie do wizyty wykończy. Dodam, że podejrzane znamię miałam za uchem na głowie od urodzenia. Serdecznie dziękuje za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy po tym zabiegu mogło mi się coś stač?

Witam Miałem zabieg na kłykciny , wszystkie zmiany zostały usunięte, rana goiła się miesiąc czasu. Od tego czasu nie mogę uprawiać seksu analnego bo za każdym razem robią mi się mini ranki w okolicach odbytu i leci krew, byłem... Witam Miałem zabieg na kłykciny , wszystkie zmiany zostały usunięte, rana goiła się miesiąc czasu. Od tego czasu nie mogę uprawiać seksu analnego bo za każdym razem robią mi się mini ranki w okolicach odbytu i leci krew, byłem u lekarza wykluczył szczelinę. Czy mogło się cis zdążyć podczas zabiegu ze tak się dzieje ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Jakie jest możliwe kolejne leczenie, aby uratować ząb?

Dzień dobry córka po wypadku w którym uszczerbała zęby 1 i 2 górne. Leczenie wyglądało tak Leczenie kanałowe 1 pod mikroskopem a 2 odbudowane.Po roku na zdjęciu widac była zmianę obejmująca zęba 1 i 2 . kolejne leczenie to Leczenie... Dzień dobry córka po wypadku w którym uszczerbała zęby 1 i 2 górne. Leczenie wyglądało tak Leczenie kanałowe 1 pod mikroskopem a 2 odbudowane.Po roku na zdjęciu widac była zmianę obejmująca zęba 1 i 2 . kolejne leczenie to Leczenie kanalowe 2 i resekcja z wycięciem zmiany na zębach 1 i 2 . 3 miesiące po resekcji pojawiła sie przetoka nad zębem 2 jaka może być przyczyna i jakie jest możliwe kolejne leczenie aby uratować ząb.dziecko 14 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak postępować po usunięciu znamienia skórnego?

Witam, Miałam dzisiaj zabieg wycięcia zmiany skórnej, pieprzyka. Został założony opatrunek, mam instrukcje żeby przez pierwsze dwa dni czyli od jutra zmienić opatrunek, odkażać ranę octeniseptem przy pomocy gazików itp. Później mogę myć ją już przy pomocy szarego mydła... Witam, Miałam dzisiaj zabieg wycięcia zmiany skórnej, pieprzyka. Został założony opatrunek, mam instrukcje żeby przez pierwsze dwa dni czyli od jutra zmienić opatrunek, odkażać ranę octeniseptem przy pomocy gazików itp. Później mogę myć ją już przy pomocy szarego mydła tylko zapomniałam zapytać czy mam przez ten czas nosić opatrunek, tzn. Zmieniać codziennie przy okazji kąpieli. Jeśli tak to jak rozumiem już po prostu szare mydło i opatrunek? Za tydzień mam kontrolę i też powinnam przyjść z opatrunkiem? Rana jest na ramieniu z tyłu 1,5cm więc może obcierać o ubrania
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy można usunąć taką brodawkę łojotokową?

Czy w przypadku chirurgicznego usuwania około 5 mm owłosionej mocno wystającej brodawki łojotokowej ze skóry głowy jest konieczność golenia głowy w tym miejscu? Byłam juz u jednego chirurga na NFZ i jedyną opcją jaką mi zaproponował to własnie zgolenie około... Czy w przypadku chirurgicznego usuwania około 5 mm owłosionej mocno wystającej brodawki łojotokowej ze skóry głowy jest konieczność golenia głowy w tym miejscu? Byłam juz u jednego chirurga na NFZ i jedyną opcją jaką mi zaproponował to własnie zgolenie około 10 cm placka w miejscu zmiany, przed jej usunięciem. Kompletnie nie wchodzi to u mnie w grę, dlatego odpuściłam temat usuwania brodawki, jednak ostatnio jejs truktura jest suchsza i czesto mocno krwawi, dlatego lepiej byłoby ją usunąć. Czy są szanse, że znajde lekarza, który usunie ją bez konieczności golenia tego miejsca?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy to oznacza, że już nie ma tego wirusa?

Witam. W ubiegłym roku Lipiec 2021r stwierdzono u mnie kłykciny kończyste, po usunięciu wszystkich zmian udałem się na badanie HPV które stwierdziło typ HPV 33 (Pozytywne)przez cały okres stosowałem suplementację witaminowa ze względu na to ze miałem osłabiona odporność... Witam. W ubiegłym roku Lipiec 2021r stwierdzono u mnie kłykciny kończyste, po usunięciu wszystkich zmian udałem się na badanie HPV które stwierdziło typ HPV 33 (Pozytywne)przez cały okres stosowałem suplementację witaminowa ze względu na to ze miałem osłabiona odporność i nie dobór witaminy D3.Po upływie roku udałem się na badania kontrolne HPV które nie stwierdziło żadnego z wirusów HPV (ujemy). Mam rozumieć ze mój organizm unicestwił wirusa? Materiał DNA pobierany był bezpośrednio z cewki moczowej w obydwóch przypadkach. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznaczają takie wyniki badania 11-latki?

Witam córka 11 lat miała usunięte znamię melanocytarne złożone z cechami dysplazji .Zmiana usunięta w całości .wskazana konsultacja w ośrodku referencyjnym i badania immunohistochemiczne.wyniki badań przyszły ale nie wiem co oznaczają . Znamię melanocytarne typu akralnego.W uwagach: oceniono ekspresję Ki67 i SOX10. Proszę o odpowiedź .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy wyniki badania histopatologicznego są prawidłowe?

Witam! W ostatnim czasie zostało usunięte z moich pleców znamię barwinkowe i przyszły do mnie wyniki badania histopatologicznego, którego nie potrafię odczytać. TREŚĆ: Rozp. kliniczne: Guz skóry pleców str.prawa Opis makroskopowy: Plecy str. prawa (zużyty w całości) Brązowa, nieco... Witam! W ostatnim czasie zostało usunięte z moich pleców znamię barwinkowe i przyszły do mnie wyniki badania histopatologicznego, którego nie potrafię odczytać. TREŚĆ: Rozp. kliniczne: Guz skóry pleców str.prawa Opis makroskopowy: Plecy str. prawa (zużyty w całości) Brązowa, nieco wypukła zmiana 5mm. Wynik mikroskopowy: Barwnikowe znamię złożone. Zmiana usunięta w całości. Chciałem zapytać co oznacza taki wynik?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co oznacza ten wynik badania znamienia skórnego u 47-latki?

MIKROSKOPOWO- Naevus melanocytus compositus (atypicus) in regressione partialis. Excisio complete. Srodnaskorkowa populace melanocytow wykazuje pewna atypizacje. W brzeznych fragmentach pojedyncze gniazda zawieraja melanocyty atypowe. W powierzchownych obszarach skory pojedyncze gniazda typowych melanocytow I naciek limfoidalny, z melanoza I cechami czesciowej... MIKROSKOPOWO- Naevus melanocytus compositus (atypicus) in regressione partialis. Excisio complete. Srodnaskorkowa populace melanocytow wykazuje pewna atypizacje. W brzeznych fragmentach pojedyncze gniazda zawieraja melanocyty atypowe. W powierzchownych obszarach skory pojedyncze gniazda typowych melanocytow I naciek limfoidalny, z melanoza I cechami czesciowej regresji zmiany. Wyciecie doszczetne margins resekcji ok 2mm. Uprzejmie poprosze o interpretacje czy konieczne jest jakiekolwiek dalsze leczenie? Z gory dziekuje za Panstwa odpowiedzi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Co muszę zrobić z tą zmianą na brzuchu?

Witam ok 2 lat temu byłam u dermatologa sprawdzić znamię na brzuchu, okazało się, że to łagodny naczyniak. Pokazałam dermatologowi też łuszczącą się plamkę na brzuchu, ale nie było żadnych naczyń krwionośnych i nie budziła najmniejszego niepokoju. Plamka była... Witam ok 2 lat temu byłam u dermatologa sprawdzić znamię na brzuchu, okazało się, że to łagodny naczyniak. Pokazałam dermatologowi też łuszczącą się plamkę na brzuchu, ale nie było żadnych naczyń krwionośnych i nie budziła najmniejszego niepokoju. Plamka była sucha i czasem sie łuszczyła, niecały rok później zaszłam w ciąże i została tylko różowa gładka plamka, przestała się łuszczyć jedynie sie rozciągnęła troszkę. Po porodzie jak brzuch wrócił do siebie około 2 miesiące znów zaczęła się delikatnie łuszczyć. Udałam się do dermatologa. Lekarka powiedziała że zmiana nie budzi niepokoju, jedynie niepokój budzi czas w jakim się utrzymuje (ok 2 lat). Dostałam maść pimafucort (karmię piersią) i że jak nie pomoże to trzeba usunąć bo być może jest to choroba bowena. Masc nie pomogła, w pierwszej porani dostałam termin za miesiąc (u chirurga) a w drugiej (u chirurga onkologa) pani doktor potwierdziła że możliwe ze jest to choroba bowena, ale najlepiej taką zmianę wyciąć po urlopie (za miesiąc i 10 dni) żeby nie opalać blizny, a zabiegu pilnie nie trzeba wykonywać. Zapytałam czy to na pewno nie jest nic jeszcze gorszego, to pani doktor stwierdziła ze nie i ze nie wiadomo czy jest to nawet choroba bowena. Czy rzeczywiscie nie należy tego wyciąć jak najprędzej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy tą zmianę w tarczycy trzeba usunąć?

Miałam wykonane USG tarczycy. Po lewej stronie wykryto guza 12x6 mm. W rozpoznaniu cytologicznym opisano, że treść jest krwista, są rozsiane makrofagi oraz pojedyncze, w grupach i płatach normotypowe i z nieznacznym polimorfizmem tyreocyty. Jest to zmiana łagodna - II grupa Bethesda system. Czy ta zmiana kwalifikuje się do wycięcia?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty