Co oznaczają takie wyniki badania zmiany?

Proszę o interpretację - wizyta dopiero za tydzień.. Zmiana skórna nadgarstka lewego. Płaska zmiana o największym wymiarze 0,2cm. W wycinkach skóra z utkaniem zmiany melanocytarnej obejmującej strefę łączącą z rozrostem głównie epitelioidnych melanocytów z ogniskową pigmentacją. Symetria zachowana. Atypia cytologiczna miernego i ogniskowo średniego stopnia. Atypia architekturalna: -tworzenie mostków między brodawkami -pagetoidne szerzenie się melanocytów na całej szerokości zmiany Aktywność mitotyczna: bez istotnej aktywności mitotycznej. W wykonanych barwieniach immunohistochemicznych: p16[ ] HMB45[ ] Ki-67[<10%] PRAME [-] Całość obrazu przemawia za znamieniem łączącym dysplastycznym. Ze względu na rozległe pagetoidne szerzenie się w naskórku, pomimo średniego stopnia atypii, wskazane zakwalifikowanie znamienia do grupy high grade. zmiana usunięta z marginesem bocznym 1,2 mm. wskazane poszerzenie marginesu chirurgicznego.
KOBIETA, 34 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

na podstawie opisu biopsji skóry z nadgarstka, wyniki wskazują na obecność dysplastycznego znamienia melanocytarnego, charakteryzującego się symetrią i obecnością głównie melanocytów.

Diagnoza sugeruje, że mimo średniego stopnia atypii, rozległe rozprzestrzenianie się melanocytów kwalifikuje znamie do grupy high grade, czyli wysokiego ryzyka. W związku z tym zalecane jest poszerzenie marginesu chirurgicznego, aby zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się znamienia lub jego progresji do czerniaka. Ważne, aby dalsze działania omówić z dermatologiem, gdyż odpowiednie monitorowanie i dalsze leczenie są kluczowe dla zapobiegania poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/znamiona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.