Co pokazują te badania tarczycy?
W odstępie 5 DNI małam dwa razy robione USG tarczycy. Wyniki są zupełnie różne. Jeden radiolog twierdzi, że mam podejrzane guzki do biopsji, drugi, że nie mam. Nie zgadza się nawet rozmiar tarczycy - na drugim USG jest o 50 proc (!). większa. Endokrynolog powiedziała, że mam jeszcze raz się przebadać. I tu moje pytanie - u kogo? na jakim sprzęcie? Jak wybrać wiarygodne miejsce do badania? Czy USG tarczycy powinien robić endokrynolog czy radiolog?
1.
Tarczyca dwupłatowa położona w miejscu typowym, wielkość PP – 12 x 20 x 34 mm, LP – 15 x 19 x 30 mm. Miąższ tarczycy niejednorodny z widocznymi guzkami – w prawym płacie nieregularny, hypoechogeniczny guzek, bogato unaczyniony – 8 x 7 mm. W lewym płacie podobny guzek 14 x 10 mm. Przepływy naczyniowe przez gruczoł w normie. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych szyi obustronnie.
2.
Tarczyca dwupłatowa, położona typowo, niepowiększona. Ma gładkie zarysy, odcinkowo obniżoną echogeniczność miąższu. Niejednorodną echostrukturę – dość liczne hipoechogeniczne „plamki”. Unaczynienie nieco wzmożone.
Płat prawy o wym. 17 x 19 x 46 mm (V 7,8 ml). Płat lewy o wym. 15 x 16 x 49 mm (V 6,2 ml). Cieśń o gr. 2 mm.
W części środkowej lewego płata dwa obszary o zaburzonej echo strukturze wielkości do 7 x 5 mm – tworzące się guzki ?/ obszary „inaczej chorujące”. Tkanki miękkie w okolicach tarczycy bez widocznych zmian patologicznych. Wniosek: Obraz USG jak w chorobie o podłożu automimmunologicznym.