Witam!
Ważne, aby wynik badania był rozpatrywany łącznie z obrazem klinicznym. W tym przypadku oprócz wieku i płci pacjenta istotne jest to jak przedstawiały się objawy/leczenie przed zabiegiem operacyjnym, jakie było rozpoznanie pooperacyjne (najlepiej histopatologiczne), czy aktualnie występują objawy. Bardzo ważne jest też to, aby podać wyniki poprzedniego badania USG, w celach porównawczych. Warto byłoby także do kompletu załączyć aktualne wyniki poziomów hormonów odpowiadających za funkcję tarczycy - TSH, fT4 i fT3.
Opis dotyczy tarczycy po całkowitym usunięciu płata prawego. Struktura miąższu jest hipoechogeniczna i niejednorodny – świadczyć to może o zmianach zapalnych w tarczycy.
Opisywana zmiana normo/hiperechogeniczna z hipoechogenicznym halo wymaga zwrócenia uwagi. Należy porównać obraz do poprzedniego badania oraz uwzględnić diagnozę z powodu której prawy płat tarczycy został usunięty. Należy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym i uwzględniając powyższe dane ustalić wskazania do biopsji cienkoigłowej (BAC) bądź gruboigłowej. Zwykle zmiany z hipoechogenicznym przejaśnieniem a obwodzie odpowiadają zmianom łagodnym.
Pozdrawiam serdecznie!