Czy takie guzki w tarczycy oznaczają coś niepokojącego?

Płat prawy do 21x14x47 płat lewy 16x15x47, całkowita objętość tarczycy w normie ,echogeniczność niezajętego miąższu zachowana. W płacie prawym obecnych jest kilka struktur litych normoechogenicznych drobnych wielk. do 3 mm - drobne guzki - zmiany rozproszone, dodatkowo pojedyncze torbiele koloidowe wielk. do 3-4 mm. W płacie lewym w biegunie dolnym wydziela się zmiana normoechogeniczna wielk. do 8mm o spokojnym charakterze morfologicznym, nieunaczyniona. Zwraca uwagę obecność litego ogniska hipoechogenicznego w biegunie górnym płata przy jego zarysie tylnym - wielk. do 9x7 mm - zmiana centralnie unaczyniona. Poniżej bieguna dolnego lewego płata wykazano pojedynczy hipoechogeniczny węzeł wielk. do 4 mm. Chcę dodać, że zmianę tę 9x7 mm w 2009 roku miałam nakłuwaną i wyszło, że to guzek pęcherzykowy. Lekarz nie chciał go ruszać, powiedział, że obserwować, a teraz okazuje się, że guzek jest unaczyniony i jeszcze jakiś węzeł? Proszę o odpowiedź. Mariola

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prawidłowa tarczyca składa się z jednorodnego miąższu, jest normoechogeniczna. Bardzo często (u ponad 50% kobiet, rzadziej u mężczyzn) w miąższu tarczycy występują guzki - mogą być one pojedyncze lub mnogie (budowa wieloguzkowa tarczycy).

Guzki podejrzane, które wymagają dalszej diagnostyki mają w USG następujące cechy: są hipoechogeniczne, mają nieregularne granice, w pomiarach przepływów w opcji power doppler obserwuje się wzmożony centralnie przepływ, mogą zawierać zwapnienia.

Gdy występują cechy, które mogą klasyfikować guzek do podejrzanych oraz gdy wielkość guzka przekracza 1 cm wykonujemy biopsję.

Guzki pęcherzykowe są dość częste w populacji i tylko niewielka część nich wykazuje charakter złośliwy. O cechach klasyfikujących zmianę jako złośliwą świadczą zmiany takie jak atypia komórek, angioinwazyjność i możliwość dawania przerzutów.
W zasadzie przedoperacyjnie ciężko jest określić, czy zmiana jest złośliwa, czy nie. Nie jest też szczegółowo określony zakres resekcji guzka/tarczycy.

Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza prowadzącego, który zadecyduje o dalszym postępowaniu - ewentualnej ponownej biopsji oraz ewentualnej resekcji guzka, ponieważ zmiana na pewno może być zakwalifikowana jako podejrzana.

Pozdrawiam serdecznie!