Co oznacza ten opis badania tarczycy u 28-latki?

Witam. Proszę o interpretacje wyników biobsji cienkoigłowej. Komórek podejrzanych nie znaleziono. Płat prawy, rozmazy zawierają pasma koloidu oraz płaciki zwyrodniałych tyreocytów. Obraz cytologiczny zwyrodnienia koloidowego. Płat lewy, rozmazy zawierają pasma koloidu oraz płaciki zwyrodniałych tyreocytów oraz piankowate histiocyty. Obraz cytologiczny zwyrodnienia koloidowego i torbielowatego.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć wynik biopsji powinien zostać skonfrontowany z wynikami badań z krwi, historią choroby pacjentki, a także dolegliwościami, to wszystko wskazuje na obecność tzw. guzków koloidowych.

Są to zmiany ogniskowe gruczołu tarczowego należące do najczęściej wykrywanych właśnie poprzez biopsję. Nie są świadectwem nowotworu, ponieważ są spowodowane nadmiernym rozrostem prawidłowej tkanki tarczycowej.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie.

Mimo że niekiedy guzki koloidalne mogą powodować dolegliwości w postaci duszności czy ucisku, to zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju, choć wymagają okresowych kontroli.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/cienkoiglowa-biopsja-aspiracyjna-guzkow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.