Czy taki obraz tarczycy świadczy o nowotworze?

Tarczyca powiększona o obniżonej echogeniczności i niejednorodnej strukturze. Płat prawy o wymiarach 33x35x68 mm (41ml) Płat lewy o wymiarach 23x26x56 (obj 17,4ml) w prawym płacie guz lito-torbielowaty o wymiarach 31x23x38mm o typie II unaczynienia w płacie lewym w częsci centralnej, zmiana normoechogeniczna o wymiarach 16x11x18mm z obwódką typu halo o typie I unaczynienia Cień grubości do 5,6mm ze zmianą hipoechogeniczną o wymiarach 4x2x4m nieunaczynioną. Przepły w PD w pozostałym miąższu prawidłowe Węzły chłonne niepowiekszone, prawdiłowe Mam wykonać biopsję Czy według tego można spodziewać , się ze to nowotwór?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

USG tarczycy to powszechne, nieinwazyjne badanie w celu oceny i prawidłowego funkcjonowania tego gruczołu. Za pomocą badania można określić kształt, wymiary i objętość tarczycy oraz przytarczyc. Możliwe jest również wykrycie obecności torbieli, guzków i zwapnienia tego narządu.

Prawidłowa objętość tarczycy u mężczyzn wynosi 25ml. W badaniu USG opisuje się echogeniczność miąższu tarczycy. Podczas tej diagnostyki obrazowej możliwe jest stwierdzenie występowania zmian ogniskowych i określenie ich wymiarów.

Istotnym jest, że na podstawie samego badania ultrasonograficznego nie można ocenić charakteru zmian ogniskowych oraz stopnia ich złośliwości. Dopiero biopsja tarczycy może dokładnie określić poszczególne zmiany.

Nieprawidłowy obraz badania występuje często w przypadku chorób autoimmunologicznych tarczycy. Dlatego niezbędne by było przeprowadzenie dalszej diagnostyki pod tym kątem, czyli oznaczenie hormonów tarczycy oraz przeciwciał przeciwtarczycowych w krwi.

Proponujemy, aby skonsultował się Pan z lekarzem rodzinnym albo endokrynologiem, którzy zadecydują o konieczności dalszych badań, zwłaszcza biopsji tarczycy.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.