Czy ta zmiana sama zniknie?

Miałam w tym miesiącu dwa okresy. Jeden planowo, ale był inny niż zawsze, trwał tylko 3 dni, drugi 20 dni później, standardowy. Byłam na wizycie u ginekologa w ostatnim dniu miesiączki i lekarz stwierdził 3 cm zmianę na prawym jajniku podejrzewając potworniaka. Mam wrócić na kontrolę za 2 miesiące. Czy istnieje szansa, że ta zmiana sama zniknie? Mam się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

potworniak, czyli łagodny nowotwór umiejscowiony najczęściej (u kobiet) na jajniku, jest guzem często wykrywanym przypadkowo podczas USG. Cysta dermoidalna jajnika może jednak dawać także objawy w postaci dolegliwości bólowych, zaburzeń miesiączkowania, a nawet w skrajnych przypadkach – zaburzeniach hormonalnych (wynikających z faktu rozwinięcia się w guzie fragmentów mózgu czy tarczycy). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/potworniak-jajnika-przyczyny-objawy-leczenie.

Niestety ten typ torbieli nie wchłania się samoistnie – usuwany jest chirurgicznie lub laparoskopowo. Warto jednak zaznaczyć, że rozpoznanie potworniaka możliwe jest jedynie po pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Do tego czasu, czyli notabene do czasu usunięcia zmiany, nie jest możliwe stwierdzenie bez cienia wątpliwości, że zmiana na jajniku jest potworniakiem, a nie torbielą innego typu. W określeniu charakteru zmiany mogą być także pomocne badania markerów nowotworowych (ROMA, CA-125). Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/markery-nowotworowe.

Obserwacja zmiany w określonym przedziale czasowym pozwala na ustalenie czy zmiana rośnie i należy niezwłocznie podjąć leczenie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.