Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

metody leczenia torbieli jajnika zależne są nie tylko od jej rozmiaru, ale także od rodzaju torbieli. Tzw. cysty czynnościowe, czyli związane z cyklem miesiączkowym, przeważnie ulegają samoistnemu wchłonięciu – wystarczy ich obserwacja. Czasami lekarz decyduje o wdrożeniu leczenia hormonalnego. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-torbieli-jajnika-wywiad-badanie-ultrasonograficzne-hormonalne-markery-nowotworowe-biopsja.

Natomiast usunięcie jest konieczne czy raczej: zaleca się usunięcie torbieli, gdy ta przekracza rozmiar 4 cm, co powoduje uciskanie narządów sąsiadujących. Również usuwa się zmiany, które dla lekarza są podejrzane. To jest: torbiel jest unaczyniona, lita (zbudowana ze spoistej tkanki w przeciwieństwie do surowiczych cyst czynnościowych), szybko rośnie, ma wiele komór, itd. Torbiele takie nazywane są nieczynnościowymi i należą do nich m.in. torbiel czekoladowa. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-torbieli-jajnika-torbiel-czynnosciowa-czekoladowa-nowotworowa.

W Pani przypadku trudno ocenić konieczność operacyjnego usunięcia cysty czy alternatywne metody leczenia, ponieważ nie podaje Pani żadnych informacji na temat zmiany poza jej rozmiarem. Proszę skonsultować się z ginekologiem – powinien szczegółowo wytłumaczyć Pani, z z torbielą jakiego rodzaju ma Pani do czynienia oraz dlaczego należy usunąć ją operacyjnie.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-torbieli-jajnika-pekniecie-skrecenie-problemy-zwiazane-z-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty