Dlaczego szybko tworzą się u mnie torbiele jajnika?

Witam , 21 kwietnia byłam u ginekologa miałam brązowe plamienia okazało się że mam torbiela na prawym jajniku. Pani doktor przepisała mi lek . Później miałam następna wizytę 2 maja okazało się że juz mam 2 torbiele na prawym jajniku i te leki nie pomogły... Pani doktor przepisała mi antybiotyk.... dostałam miesiączkę 3 mają , 7 mają już nie miałam brzuch mnie boli lece na przeciwbolowych a do ginekologa mam dopiero 15 mają Czy to coś poważnego???

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiła u Pani taka nieprzyjemna i dokuczliwa dolegliwość, która na pewno obniża komfort życia.

Niestety, ale problem, który Pani opisuje może pojawiać się dość często zwłaszcza u młodych kobiet, u których zachodzą zmiany hormonalne.

Torbiel jajnika, ma to do siebie, że bardzo często się odnawia lub występują predyspozycje do tworzenia się nowych.

Ta łagodna zmiana jest przestrzenią odgraniczoną ścianą od prawidłowej tkanki. Zazwyczaj jest to przetrwały pęcherzyk Graafa, który nie pękł w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Do głównych objawów tej przypadłości, można by zaliczyć bóle podbrzusza, parcie na pęcherz moczowy, problemy z zajściem w ciążę, omdlenia, czy bolesne stosunki płciowe.

Bardzo często torbiele tworzą się pod wpływem schorzenia, jakim jest endometrioza. W przypadku, kiedy zmiany te nawracają się, albo są oporne na leczenie, warto rozszerzyć diagnostykę o pewne badania, które pomogą wskazać przyczynę takiego stanu.

Jeżeli długotrwała farmakoterapia nie przyniesie oczekiwanych efektów, należałoby rozważyć leczenie operacyjne metodą laparoskopową. Jednak o takim postępowaniu powinien zadecydować jedynie lekarz ginekolog.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-czekoladowa-przyczyny-objawy-rozpoznanie-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-torbieli-jajnika-torbiel-czynnosciowa-czekoladowa-nowotworowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.