Co robić z tym bólem jajnika i podbrzusza?
Dzień dobry. Od kilku lat zmagam się z torbielem jajnika. Nie rośnie i nie maleje. Ostatnio pojawił się bol podbrzusza i bol jajnika.Takie bole odczuwałam wcześniej np. Po dźwiganiu. Trwało to kilka dni. Teraz pojawiło się lekkie plamienie. Stosuje antykoncepcje Limetic. Cytologia zawsze w normie i CA25 również. Jestem po badaniu i skierowanie znów na Ca25 i test roma. Na zdjęciu USG lekkie zaciemnienie w okolicach jajnika p. Doktor stwierdziła, że chyba był stan zapalny. Czy mam powody do niepokoju?Dopiero w poniedziałek badania krwi. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Torbiele jajnika to dość częsta przypadłość występująca u kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym.
Torbiele są zazwyczaj łagodnymi zmianami o charakterze kulistej przestrzeni otoczona ścianą, wypełniona płynną treścią. Mogą występować zarówno w jednym, jak i obu jajnikach. Najczęściej powszechna jest torbiel prosta, która zawiera przezroczystą treść. Związana jest ona z zaburzeniami hormonalnymi przed owulacją. W przypadku niepęknięcia pęcherzyka uwalniającego komórkę jajową, dochodzi do rozwoju torbieli z tego właśnie tworu.
W przypadku wystąpienia plamienia, można by przypuszczać, że obecna torbiel jest tak zwaną torbielą krwotoczna. Taki rodzaj zmiany ma miejsce, kiedy w czasie około owulacyjnym, pękający pęcherzyk uszkadza sąsiadujące naczynie krwionośne.
Do głównych objawów w zależności od rozmiaru torbieli, możemy zaliczyć: okresowe bóle podbrzusza, zaburzenia miesiączkowania oraz plamienia między miesiączkami. W przypadku zaostrzenia bólu podbrzusza, nudności, wymiotów należałoby rozszerzyć diagnostykę o kolejne badania. Przydatne mogą być również badania obrazowe, takie jak: rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa miednicy.
Zalecamy ponowną wizytę u lekarza ginekologa z wynikami badań krwi. Specjalista po zapoznaniu się z aktualnymi objawami i całościowym obrazem badań zdecyduje o dalszym leczeniu.
W przypadku dużych zmian zazwyczaj przeprowadza się zabieg usunięcia torbieli metodą laparoskopową lub otwartą.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://parenting.pl/objawy-ktore-moga-swiadczyc-o-torbielach-jajnikow
https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-torbieli-jajnika-pekniecie-skrecenie-problemy-zwiazane-z-ciaza
https://zdrowie.parenting.pl/torbiel-jajnika