Co robić z tym bólem jajnika?
Od 1.5 roku przewlekłe boli mnie lewy jajnik. Badanie gin i tomograf potwierdziły torbiel 3 cm. Markery ca125, test Roma, cytokogia ok. Czy mam nic z tym nie robić tylko obserwacja??

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
torbiele jajników to zazwyczaj nowotwory łagodne, które bardzo często nie dają żadnych objawów. Takie torbiele często wchłaniają się samoistnie w kolejnym cyklu miesiączkowym i nie wymagają żadnej interwencji lekarskiej.
Niemniej nawet torbiele, które tak jak w Pani przypadku, nie są torbielami złośliwymi, podlegają leczeniu. Należą do nich te, które powodują różnego rodzaju dolegliwości, w tym bóle jajnika, podbrzusza, a nawet zaparcia czy upośledzenie funkcjonowania okolicznych narządów.
Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika.
Jeżeli więc torbiel, która została u Pani zdiagnozowana, nie zniknie w ciągu 1-2 cykli, to może to oznaczać, że jest przyczyną trwającego aż 1,5 roku bólu. Wówczas koniecznie należy podjąć leczenie – np. laparoskopowe. O tym jednak powinien zadecydować specjalista, zatem warto skonsultować się z nim jak najszybciej.
Temat leczenia torbieli porusza ten artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-torbieli-jajnika-wyczekiwanie-leczenie-hormonalne-zabiegi-operacyjne.