Co robić z tym bólem jajnika?

Od 1.5 roku przewlekłe boli mnie lewy jajnik. Badanie gin i tomograf potwierdziły torbiel 3 cm. Markery ca125, test Roma, cytokogia ok. Czy mam nic z tym nie robić tylko obserwacja??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiele jajników to zazwyczaj nowotwory łagodne, które bardzo często nie dają żadnych objawów. Takie torbiele często wchłaniają się samoistnie w kolejnym cyklu miesiączkowym i nie wymagają żadnej interwencji lekarskiej.

Niemniej nawet torbiele, które tak jak w Pani przypadku, nie są torbielami złośliwymi, podlegają leczeniu. Należą do nich te, które powodują różnego rodzaju dolegliwości, w tym bóle jajnika, podbrzusza, a nawet zaparcia czy upośledzenie funkcjonowania okolicznych narządów.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika.

Jeżeli więc torbiel, która została u Pani zdiagnozowana, nie zniknie w ciągu 1-2 cykli, to może to oznaczać, że jest przyczyną trwającego aż 1,5 roku bólu. Wówczas koniecznie należy podjąć leczenie – np. laparoskopowe. O tym jednak powinien zadecydować specjalista, zatem warto skonsultować się z nim jak najszybciej.

Temat leczenia torbieli porusza ten artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-torbieli-jajnika-wyczekiwanie-leczenie-hormonalne-zabiegi-operacyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.